Jaroslav Kubera: homepage

Vadí jen zápach, vše ostatní jsou bláboly, kritizuje Kubera protikuřácké tažení

Zmírnění protikuřáckého zákona v Senátu ve čtvrtek neprošlo. Podle zastánce kouření v restauracích senátora Jaroslava Kubery (ODS) se boj s kouřením stal fanatismem a nefunguje. Příkladem jsou podle něj obrázky na cigaretách. Tvrdí, že neexistuje racionální důvod, proč by v některých hospodách či barech nemohly být oddělené prostory ke kouření, kam by nechodil ani personál.

V Senátu neuspěl návrh na úpravu protikuřáckého zákona. Nebo abych byla přesná, neprošlo to doporučení pro novou vládu, aby přijala tři úpravy zákona. Podle těch by se mohlo v menších hospodách, kde se nepodává jídlo kouřit. V těch větších by mohly být zřízeny nekuřácké prostory, kam by si hosté nosili pití sami, takže by tam nechodil ani personál. Čekal jste, že se nenajde podpora ani pro doporučení vládě?
Popravdě řečeno nečekal, protože jsem přeci jenom věřil ve zdravý rozum. Jenže ona tato diskuze už asi nemá se zdravým rozumem nic společného. Já jsem včera večer byl v jednom zapsaném spolku, kde se kouří. Je to samozřejmě prakticky hospoda, ale musela udělat takováto opatření, aby se vyhnula kontrolám. Daří se to, ale je to trapné. Já s nadsázkou říkám, že ti nekuřáci by měli mít zákaz používání osobních automobilů, protože my, když kouříme před hospodou, tak nás strašně obtěžuje ten smrad. I my kuřáci máme nárok pro čistý vzduch. Celý problém je o zápachu. Nekuřákům ten zápach vadí, ale takové to, že když někdo kolem kuřáka projde a dostane rakovinu, to jsou bláboly, které nestojí za to komentovat. Nicméně zápach vadí.

Takže ta diskuze dle vás nebyla konstruktivní...

Já jen říkám, že toto není problém hodný boje. Když je možné mít nekuřácké a kuřácké podniky, je tu možnost volby, tak je to bezvadné. Ve chvíli, kdy si nemůžete vybrat, je to špatně. Je plno míst, kde se nemohlo předtím kouřit, třeba v letadle, a žádný kuřák proti tomu neprotestoval a neprotestuje. Nikoho to ani nenapadne. Ale tohle už je bolševické myšlení, třeba když se v Americe přetáčejí filmové scény, kde byl někdo s cigaretou. To je přeci na hranici normálnosti. Přeci ty dvě skupiny kuřáků a nekuřáků by se mohly dohodnout na koexistenci naprosto normálně. Proč by nemohla být kuřárna s odsáváním, která žádné nekuřáky neohrožuje, personál tam nechodí, tam racionální argument není, jen fanatismus.

Takže by se podle vás nemělo kouření řešit?

Měla by se dělat osvěta a ne zakazovat kouření. Když někdo chce přestat, jedině dobře. Ale je plno kuřáků, jako jsem například já, kteří prostě nechtějí přestat. My z toho máme požitek. To je to samé, jako když někdo jezdí na kole a má z toho požitek. Opakuji, že nechápu, proč nehledáme konsenzus, který nikoho neohrožuje. Taková ta opatření, že zdražíme cigarety, výsledkem je, že budeme mít akorát víc lidí na dávkách. Lidé si to neodpustí. Nebo že se dají na cigarety obrázky? Vždyť stoupl počet kuřáků. To je přeci děsivý údaj, a to nikoho neznepokojuje, že toto opatření absolutně nezafungovalo. Já nikoho nenutím, aby kouřil, ale měla by se dělat osvěta. Kdyby ministerstvo místo těch obrázků na cigaretách raději tisklo nějaké letáky pro děti.

Je ještě šance, že byste se na půdě Senátu ke změnám v protikuřáckém zákonu vrátili, nebo bude doufat, že se najde podpora v Poslanecké sněmovně?

Nyní je ve sněmovně silná skupina, která disponuje zdravým rozumem a navrhne zmírnění. Ale může se stát, že do Senátu přijde návrh ze sněmovny a Senát ho zamítne, když vidím, jak to tady dnes vypadalo. A pak bude na sněmovně, jestli bude mít těch 101 hlasů k přehlasování. To neumím odhadnout. Já tvrdím, že nejlepší zákon byl ten, který platil předtím. Vznikly nám tady samy stovky a stovky nekuřáckých restaurací. A tak to má být. Vždycky je nejlepší, když ty věci vzniknou samovolně, to funguje. Ne když přijde shora příkazem.

V březnu jste se skupinou senátorů dali k Ústavnímu soudu návrh na zrušení protikuřáckého zákona. Jakou mu dáváte šanci?

Já si myslím, že tam bude klíčový bod, který se vůbec kouření netýká. Tedy to, co jsme chtěli zrušit i nyní, že číšník nebo hospodský odpovídá za chování hosta poté, co vypije dvě piva. Odpůrci tohoto našeho návrhu sice říkají, že to bylo už v tom předchozím zákoně a že se to nyní nebude uplatňovat. To je podle mého nesmyslné, úcta k právu naprosto nulová. Tak uvidíme.

ECHO - Tereza Vilímová
 

Vloženo: 8. 12. 2017
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 611x, známka: 2.8