Jaroslav Kubera: homepage

Projev místopředsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na setkání účastníků veřejného shromáždění s názvem „Všichni jsme lidi“

Senát, Valdštejnská zahrada, 22. dubna 2018

Vážené dámy, vážení pánové,

srdečně vás zde všechny zdravím, vítejte v sídle Senátu. Jsem rád, že i letos Pochod Dobré vůle vyvrcholí a bude zakončen zde, ve Valdštejnské zahradě.

Veřejné shromáždění proti antisemitismu a násilí „Všichni jsme lidi“ se koná již po patnácté. Patnáct let trvají velmi závažné důvody tento podnik, toto shromáždění uskutečnit. A varovat tak před narůstajícím násilím, stále narůstajícím antisemitismem. V poslední době se k tomu bohužel přidává i pasivní rezistence některých evropských elit, které jakoby na boj proti antisemitismu rezignovali.

Důvody našeho shromáždění jsou proto stále velmi vážné.

Bohužel, situace je spíše rok od roku složitější a dramatičtější.

Je proto nutné neustále vyjadřovat odpor tendencím, které šíří, stále hlasitěji, nenávist a nesnášenlivost.

V době druhé světové války a před ní, veřejnost mlčela k tomu, co nakonec vyústilo v šoa.

Budeme dnes opět mlčet a dívat se, jak se znovu zvedají prapory s hákovým křížem, oním symbolem holocaustu a vyhlazování evropských Židů? Budeme se dívat na demonstrace v evropských městech proti státu Izrael, když „jen“ brání své hranice? A budeme zároveň sledovat bezedné ticho v těch samých ulicích, když jiný režim v té samé oblasti masově vraždí své vlastní obyvatele?

Kam se vytrácí dobrá vůle, odpor k násilí proti člověku, snaha po soužití a toleranci? Je dnes projevovaná pieta k milionům mrtvých z hrůzného období holocaustu snad už jen formálním, „korektním“ gestem, bez toho, abychom si plně uvědomovali, co se vlastně stalo, proč se to stalo, ale hlavně, že už se to nesmí stát?

Doufám, že toto shromáždění je skutečnou výzvou, apelem a také nadějí pro všechny ty, kteří dnes nic nedělají a pasivně přihlížejí narůstajícímu zlu. Pokud nám naše současnost začne být lhostejná, je to začátek konce. Je na nás všech, co jsme tady, aby naopak přibývalo těch, kteří lhostejní nejsou.

Děkuji vám za pozornost…

 

15. ročník veřejného shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidi“

15. ročník veřejného shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidi“

Valdštejnská zahrada
Vloženo: 22. 4. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1051x, známka: 2.8