Jaroslav Kubera: homepage

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku Rumunska

Místo: Velvyslanectví Rumunska, Nerudova 9, Praha

Vážená paní velvyslankyně, dámy a pánové, milí rumunští přátelé,

jsem velice rád, že vás mohu všechny srdečně pozdravit při příležitosti rumunského státního svátku. První prosinec 1918 je pro Rumuny stejně významný jako pro Čechy 28. říjen 1918. Obě naše země si letos připomínají 100 let novodobé státnosti. Mimochodem rumunští vojáci v rakousko-uherských uniformách sehráli v říjnu 1918 v Praze významnou roli, když svou vahou podpořili vyhlášení samostatného Československa a přidali se k našemu nově ustavenému Národnímu výboru.

Naše země byly přímými sousedy jen v letech 1919 – 1939, tedy dvacet let. Přesto nás váže mnoho pozitivních historických vazeb. Rád bych za všechny příklady připomněl nezapomenutelnou solidaritu Rumunska s naší zemí v letech 1938 a 1968 a především památku několika tisíc padlých vojáků rumunské královské armády, kteří položili své životy v letech 1944 – 45 při osvobozování Československa.

Naše společné vzpomínky na totalitní roky komunistické vlády nám zase dávají cenné impulsy pro realistický pohled na všechny soudobé procesy evropské integrace. To, že stojíme bok po boku v euroatlantických strukturách NATO je jen přirozeným výsledkem našich společných tužeb, našich politických cílů a naší bezpečnosti. Jsem si jist, že i v budoucnu budeme muset společně čelit obrovským problémům, které nás čekají v souvislosti s globalizací ekonomiky, při řešení problémů Evropské unie a tak dále.

Proto si přeji, abychom se často setkávali na bilaterální úrovni, kterou považuji za základ jednání při tvorbě jakýchkoliv dalších evropských projektů.

Opravdu je o čem na česko-rumunské úrovni hovořit. Dnes jsme však nepřišli pracovat, ale slavit svátek našich opravdových přátel. Přeji všem příjemný večer.

Děkuji vám za pozornost…

 

 

Vloženo: 29. 11. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1315x, známka: 2.9