Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostním shromáždění konaném u příležitosti 79. výročí Bitvy o Británii

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostním shromáždění konaném u příležitosti 79. výročí Bitvy o Británii

10. července 2019,  Ministerstvo obrany ČR, Na Valech, Praha 6

Dámy a pánové, vážení přátelé, oslovení dle situace, dobrý den!

Jsem rád, že si zde dnes spolu s vámi mohu připomenout již 79. výročí slavné Bitvy o Británii.

Tato bitva má v lidské paměti mnoho podob. Jedna z nich je ta romantická, spektakulární, spočívající v soubojích letadel, v hrdinství pilotů a posádek letadel.

Jiná vzpomínka je na to, že Británie vedla zápas téměř o holý život, letecká bitva byla fatálním střetem, který rozhodl další vývoj druhé světové války, a Britové to věděli a bojovali často za hranou svých možností. Zvítězili.

V jedné své básni kanadský vojenský lékař a básník podplukovník John McCrae mluví o tom, že padlí předávají svou pochodeň živým, aby ji nesli dále. Kdyby jim uhasla, mají si živí vzpomenout na žal padlých, že zemřeli zbytečně. Myšlenka této básně později vytvořila onen nádherný symbol vlčích máků.

Ale mluví se v ní i o něčem jiném. O hrdinství, ne o tom patetickém, ale o tom všedním, obyčejném, vyrůstajícím z odpovědnosti vůči živým doma, vůči mrtvým na hřbitově, třeba támhle, za letištěm.

Ti, kteří přežili, jsou právem oslavováni, ti kteří nepřežili, jsou v srdcích přeživších.

Pro mě osobně znamená Bitva o Británii mnohem víc. Jsem politik, vyznavač osobní svobody a demokracie a a tuto bitvu vnímám, zcela jistě oprávněně, jako výraz, projev těchto hodnot. Vždyť nikdo jiný nevzal do rukou zodpovědnost než ti, kteří toužili po svobodě, často víc, než po životě.

Jsem rád, že se tato bitva, tento mezník a tento symbol připomíná. Vždyť z dnešní doby se vytrácejí pevná meřítka hodnot. Je proto nezbytné mít na paměti takové události, abychom někdy v budoucnu, třeba jen ze ztráty kolektivní paměti, o své hodnoty nepřišli.

Přeji vám všem dobrý den!


 

Vloženo: 10. 7. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 385x, známka: 2.9