Jaroslav Kubera: homepage

Jaroslav Kubera o nedůvěře vládě a svém postu předsedy Senátu

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Vláda Andreje Babiše nepřišla při dnešním hlasování o důvěru Poslanecké sněmovny. Nezískala ale ani podporu od svých vlastních členů. Sociální demokraté ze sálu odešli. Opozici vyčítali, že chybí náhradní plán, pokud by vláda padla. Pustila se opozice do zbytečného tahu? A jak se bude chovat dál? K odchodu vyzval premiéra většinou i Senát. Ten ale odstoupit nechce. I o tom se bude mluvit v dnešním Interview s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Děkuju za to, že jste přišel, hezký podvečer.

Jaroslav KUBERA, senátor /ODS/, předseda Senátu /ODS/

Hezký podvečer.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
Pravda je na mé straně. A já doufám, že už to chápe většina z vás. Každý ví, a to je možná problém těch mých nepřátel, že jsem nezkorumpovatelný.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí /SPD/

Dnešní hlasování je také součástí pokusu o převrat, který se bruselským globalistům zčásti povedl na Slovensku.

Jan HAMÁČEK, ministr vnitra /ČSSD/, předseda strany /ČSSD/

Mám jisté pochopení pro rozhořčení a obavy části veřejnosti. Čemu se mi ale nechce moc věřit je ta zuřivost a urputnost opozice.

Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Já vzpomínám se studem na situace, kde jsem raději mlčel. Protože jsem měl strach. A toto je teď situace, které vy se chcete dobrovolně vystavit.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Pane předsedo, sledujete ještě záznamy z Poslanecké sněmovny, když se dějí takto závažné politické události?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Stále to stíhám, včera jsem dokonce četl denní tisk, který čtu od roku devadesát, ale byl za tři dny od úterka do včerejška. Přečet jsem to, já čtu opravdu rychle, to jsem se naučil, ale dneska jsem bohužel nemohl to sledovat, protože jsem přijímal estonského premiéra, který tady byl na státní návštěvě, byla to velmi zajímavá debata, takže jsem neměl dnes tu možnost, až večer si přečtu záznam z toho jednání, ale v podstatě bych mohl možná citovat i nazpaměť co kdo tam říkal.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Hlasování o nedůvěře vládě. Přišlo vám to jako planý pokus, pakliže jsme dopředu věděli, jak to může dopadnout, anebo je to zkrátka nástroj, který má být využíván v takto závažné politické situaci?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak my jsme to úplně dopředu nevěděli, my jsme se to vlastně dozvěděli až v průběhu, když Sociální demokracie se zachovala tak, jak se zachovala. A já taky mám pochopení pro chování pana předsedy Hamáčka, protože já jsem v průběhu své politické kariéry zjistil, že touha po tom být ministrem je nekonečná, pořád jsem nevěděl proč, já jsem po tom nikdy netoužil, ale je to prý proto, že ministři mají tzv. neomezenou pravomoc. To znamená, že nemusí mít něco schváleno zastupitelstvem nebo radou, ale velmi často rozhodují sami. A rozhodují často o miliardách nebo minimálně o stovkách milionů. A to je hrozně baví.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

A tohle si myslíte, že byla ta motivace pana předsedy Hamáčka, protože předpokládám, že on by se bránil, on měl několik argumentů, jakými vysvětloval postoj Sociální demokracie.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Vysvětlovat mohl, ale je to nevysvětlitelné a podle mě bohužel, a já hned řeknu v úvodu, že si vůbec nepřeji Sociální demokracii v té situaci, v které je, je to jako vždycky její vlastní vina, ta rozpolcenost, ale já si myslím, protože jsem příznivcem politických stran, nikoli různých hnutí za lepší pidivajzlice a horší pidivajzlice, takže si myslím, že politické strany, dokonce i Ústava předpokládá soutěž politických stran... Takže já si myslím, že ta hnutí dopadnou stejně, tak jak dopadla všechna hnutí, čtyřkoalicí počínaje a všemi dalšími, které nakonec skončily. Takže ale já to chápu na jedné straně, to, co říká pan předseda Hamáček, ale už nechápu to, proč Sociální demokracie volila tuto oblečená neoblečená, tuto metodu odchodu, protože měla si jasně vymezit. Ona potom tedy řekla, že nakonec, kdyby bylo potřeba, tak že ono dá ty hlasy na mimořádné volby. To prohlásili, že jsou připraveni ty hlasy dodat. Ono zase ty jejich oponenti říkali, že ono to vlastně nenastane. Já připomenu ten zákon z roku 2009, který jsem psal já. A v tom zákoně se pravilo, že když se najde 101 hlasů, tak se rozpustí. Tehdy Poslanecká sněmovna to opravila, protože se zalekla sama sebe a změnila tu číslovku na 120, což je samozřejmě těžší číslo...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

A teď je mírně složitě dosažitelné. Jak vážně berete tuhle výzvu Sociálních demokratů, co se týče právě rozpuštění sněmovny a předčasných voleb.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak já si myslím, že to je vážná výzva a že v podstatě žádné jiné rozumné řešení neexistuje. Za situace, kdy prezident je ve spojení s premiérem. Premiér říká, že nikdy neodstoupí. Prezident říká, že i kdyby se tak stalo, tak ho bude znovu jmenovat. Tak je to situace v podstatě neřešitelná. To je pat. Nicméně z druhé strany říkám, že to je právo opozice vyvolat takovou diskuzi, přestože to nedopadlo. Ale včera jste uveřejnili výzkum, který pro vás dělala tuším agentura Kantár. A tam byl ten výsledek kupodivu úplně stejný, jako byl výsledek dnešního hlasování o nedůvěře vládě. Bylo to půl na půl.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

To znamená předčasné volby pro ODS jsou teď jediným možným řešením, jak z toho ven podle scénáře, který si přála opozice?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Já si nemyslím, že jenom pro ODS, já si myslím, že jestli máme tu situaci opravdu...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Jste zástupce ODS, ptám se vás.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Ano, tak já myslím, řekl to nakonec i předseda ODS Fiala, protože to je dlouhodobý postoj ODS, že když není jiné řešení, tak dokonce je to i s rizikem, že Andrej Babiš znovu vyhraje ty volby, ale s tím nic neuděláme.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Jak tu většinu získat?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No tak v podstatě to záleží na Sociálních demokratech a ještě několika dalších stranách, ale on zatím nikdo nemá důvod. Komunistům se podařil husarský kousek, že s nejhorším výsledkem od roku 90. dosáhli největšího úspěchu. Vláda je na nich závislá, stejně jako na SPD, a to co tvrdí Sociální demokracie, že vlastně ona tím svojím postojem zabránila tomu, aby nevládl Andrej Babiš s SPD, tak to je argument lichý.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Proč ho nepřijímáte tento argument, když jste viděl reakce dejme tomu předsedy hnutí SPD, ačkoli premiér říká: Já jsem s ním o ničem takto závažném nejednal, na ničem jsem se nedohodl. Skutečně takovýto scénář nehrozil?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Ne, nehrozil, protože Andrej Babiš takový scénář na nic nepotřebuje. Jemu stačí ta podpora neformální. On nepotřebuje je dávat do vlády, dokonce on teď...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Nemusí je dávat do vlády, ale pakliže by třeba vláda byla obměněna, vládl by menšinový kabinet hnutí ANO a potřeboval by podporu, neměl by ji od Sociálních demokratů, kdo by mu ji dal?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No dalo by mu ji SPD samozřejmě.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

SPD, Komunisté, ano, o tom také přeneseně hovoří Sociální demokracie.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Dokonce i Tomio Okamura říká, že oni nemají zájem se angažovat tak, že by měli nějaké ministry v té vládě. Jim stačí tento, že si jisté prvky svého programu prosazují. Sociální demokracie bohužel dělá tu chybu, že ona věří tomu, že když prosadí karenční dobu, minimální mdzu, takže voliči to ocení. Ukázalo se při těchto volbách, že ono to je hezké zadarmo doprava třeba v komunálních volbách, a nemělo to vůbec žádný vliv. Lidé na tohle už neslyší.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Sociální demokraté také vyčítali opozici, že opozice neměla žádný náhradní plán B. Já netvrdím, že to je vaše zodpovědnost, ale jak byste kontroval, a měli jste nějaký náhradní plán?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Já jsem teď... Jaksi uklízím ještě kancelář v Teplicích a tam mám množství materiálu ze Senátu a já jsem zvyklý každý vzít do ruky a mezi jiným jsem právě vzal ten návrh zákona o tzv. konstruktivním vyjádření nedůvěry vládě, v některých zemích platí, u nás to tehdy neprošlo, které znamená, že pokud někdo chce vyjádřit vládě nedůvěru, tak musí mít plán B, to znamená, musí vědět, co bude poté. U nás ale takovýto zákon neplatí.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka
Měli jste nějaký náhradní plán B v momentě, kdy by skutečně vláda padla a podařilo se vám tedy uspět s hlasováním o nedůvěře?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak jistě si vzpomínáte, když padla vláda Mirka Topolánka, když jsme vlastně měli předsednictví Evropské unie, tak v podstatě ani Jiří Paroubek nevěřil tomu, že to vyjde. Já tomu říkám Černá labuť podle Taleba, který o tom píše, najednou nečekaný zvrat, něco se stane. A to, co bude dál, se domnívám, že se taky může stát něco někde jinde než u nás a může to ovlivnit i politickou situaci u nás.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Co máte na mysli konkrétně?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No mám na mysli například to, co sleduju, že zatím Španělsko drží, nepodařilo se domluvit Gibraltar, zatím je to na nulovém bodě, uvidíme, jak se to vyvine. A dnes padly ceny ropy, a tak jak ty ceny můžou rychle padnout, tak zase obráceně můžou ty ceny rychle stoupnout.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Takže mluvíte o nějakém ekonomickém globálnějším zvratu, který by zasáhl...

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak já kdybych měl hlasovat o nedůvěře vládě, tak pro mě by byl hlavní ten argument, že vláda s padesátimiliardovým schodkem v době růstu a s mandatorními výdaji, které zatíží každou další vládu, možná že i tuto, pokud vydrží, tak to by byl pro mě daleko vážnější argument pro to, abych vládě vyslovil nedůvěru.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Jaký byl váš pohled na tu kauzu, která se dotýká premiéra Babiše jako takovou. Protože on říká: Nedozvěděli jsme se nic nového, nic se vlastně nestalo a já nechci odejít z postu premiéra, protože nemám důvod, protože mám pravdu. Vám v tom příběhu chybí něco dovysvětlit?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Te příběh je strašně složitý, vůbec nebudu hovořit o tom druhém příběhu, tam to je ještě... Jenom ten první příběh Čapí hnízdo, tak já nevidím do vyšetřování policie samozřejmě, ale byli jsme toho svědky u Davida Ratha, kdy předpokládám, že ta hra se hraje tak, že David Rath se nakonec obrátí na soud pro lidská práva ve Štrasburku a vyhraje díky délce procesu. Prostě podle mého názoru není možné, aby se to vyšetřování takhle dlouho táhlo. Zejména u takovéto kauzy by všechny orgány, které jsou v tom zainteresované, měly postupovat velmi rychle, protože nejhorší je nejistota.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Není tohle vyvolávání tlaku právě na orgány činné v trestním řízení?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Pokud bych tohle připustil, tak to bych měl teda opravdu velký strach. Kdyby se prokázalo, že tohle je pravda, opravdu, že jde o nějaký silný nátlak...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Myslím to, co říkáte vy, protože říkáte: Je nepřípustné, aby to trvalo tak dlouho atd. Teď je otázka, neznáme nikdo ty konkrétní důvody, proč to ještě stále není u konce.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Ale pokud mám vůbec věřit v právní stát, a já hned zmíním jednu věc, která příliš často zmíněná nebývá, ale pro mě jako bývalého předsedu Ústavněprávního výboru je klíčová. Pokud připustíme presumpci neviny, která je základem právního státu a platí, tak se můžeme dočkat konců, proti kterým tyto kauzy budou bezvýznamné.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Nebyla ta kauza zveličena, jak tvrdí premiér Andrej Babiš, protože říká kauza Čapí hnízdo je starý příběh.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

To je vždycky těžké... Já bych řekl, že hlavním důvodem, proč vznikla kauza Čapí hnízdo, jsou dotace pochopitelně. Protože ty dotace jsou přímo návodné k tomu, aby... Jednak vedou k tomu, že se staví věci, které nepotřebujeme, a tím nemyslím Čapí hnízdo, ale vůbec obecně, a hlavně vedou k tomu, že jsou strašně lákavé se nějakých peněz domoci. Samozřejmě ta námitka je, že proč by Andrej Babiš se ucházel o padesát milionů při jeho příjmech jeho firem, takže by to ani neměl zapotřebí, ale tak to nefunguje. Kdyby to tak totiž fungovalo, tak by firmy miliardářů stále neexpandovaly, když už vlastně mají dost. Když se dostanete do jisté fáze podnikání, tak pak už se rozšiřujete i za cenu toho, že občas někde prohrajete.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Lubomír Zaorálek ze Sociální demokracie dnes řekl na plénu Sněmovny: Přiznejme si, že o trestně stíhaném předsedovi vlády a předsedovi hnutí ANO věděli voliči už před volbami, věděli to i v průběhu následujících voleb. A znamená to tedy, že my ostatní, když budu hovořit právě v nějaké parafrázi jeho slov, nedokážeme Andreje Babiše porazit. Jeho voličům to nevadí, a přesto získal nejvíce hlasů. Není to tedy skutečně tak, že nejdříve musíte vyhrát volby, nebo uspět s nějakou svoji většinou, a potom se ucházet o moc ve státě?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Já jsem o tom bytostně přesvědčen. A dokonce jsem přesvědčen o tom, už jsem to řekl i veřejně, že pokusy, a teď ho zažijeme v Senátu, o snižování kvóra do vstup do Poslanecké sněmovny, já mám přesně opačný názor. Já jsem navrhl, aby to kvórum bylo 10 %, aby se vůbec dostala nějaká strana do Poslanecké sněmovny, na to jsem od novinářů dostal námitku: ale to by se také mohlo stát ODS, že by ve Sněmovně vůbec nebyla. Říkám, no to by se klidně mohlo stát, musí se starat o to, aby tam byla. Ale už ta sama situace, že devět subjektů v Poslanecké sněmovně vede vlastně k těmto patovým situacím, protože...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Ale je to tak, že to vnímáte jako i vlastní, dejme tomu, neúspěch a možná také bariéru, proč nemůžete jaksi ovlivňovat veškeré dění a složení vlády a respektive nahrazování premiéra v téhle zemi.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Ale vy přece dobře znáte historii Občanské demokratické strany, čím si prošla předtím, než se stal předsedou Petr Fiala. A ten náš postup, který teď jsme zaujali, je takovými postupnými kroky. Představa, že z nějakých deseti procent naskočíme na dvacet čtyři za rok, to je naprosto liché. Ale když budeme pokračovat v té politice, že s námi nebudou spojené žádné kauzy, žádná korupce, tak se nakonec dostaneme na to, že ty volby vyhrajeme. Já se jenom bojím, že až je vyhrajeme, tak budeme v situaci, v které už jsme jednou byli, že zrovna už nebude ten hospodářský růst.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Sledujeme neochvějnou podporu premiéra od prezidenta Miloše Zemana. Co si myslíte o tomhle spojenectví?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Já si to neumím moc dobře vysvětlit, ale teď z titulu své funkce se samozřejmě sejdu jak s předsedou Poslanecké sněmovny, tam už máme schůzku v podstatě dojednanou, protože tam máme spoustu vzájemných zájmů mezi námi a Poslaneckou sněmovnou, a nepochybně si vyžádám schůzku i s panem prezidentem a vyžádám si schůzku i s panem premiérem.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

A co budete chtít slyšet?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Budu s nimi komunikovat. To přece nevím. To spojenectví je samozřejmě účelové spojenectví, tomu rozumím, a takových spojenectví se narodilo, ale přesně tak se narodilo spoustu lásek mezi mužem a ženou a ty skončily rozvodem, takže i tam se můžou dít věci, které teď nemusíme tušit.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Premiér i prezident by Senát nejraději zrušili. Alespoň takto hovoří veřejně a oficiálně. Berete to jako planý výkřik, anebo teď berete i svoji funkci jakožto výzvu pro obhajobu existence senátu?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak samozřejmě já jsem to v tom svém projevu řekl, novináře nejvíc zajímá, jak budu vyjíždět, to jsem řekl jako jednu z možností, že to to také znamená výjezdy do regionu nebo do těch volebních obvodů, ale to je jenom jedna z těch možností. Tu druhou, to znamená komunikaci s médii, tu už jsem začal bohatě, slyšíte, že skoro ani nemluvím, protože jsem za poslední čtyři dny poskytl asi deset nebo dvanáct interview různým novinám a médiím.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Tak možná to zajímá i veřejnost, když za nima budete jezdit za všemi, tak možná stojí za to říci s jakými plány...

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No přesně s těmi plány, abych vysvětlil. Ale já se vrátím k tomu, co tehdy Miloš Zeman řekl, to přeci stačilo odbýt... Mně přijde, že někteří ho špatně znají. On neříká věci jen tak, on to řekl cíleně a samozřejmě i vás nachytal, že, vy jste tady dvě hodiny měli ústavní právníky, kteří tady vysvětlovali, že je to vlastně plané gesto, protože on žádnou možnost, dokonce je pravděpodobnější, že bysme zrušili funkci prezidenta, kdybysme na tom měli zájem, než aby prezident zrušil senát. Ale my jsme mu to... Já ne tedy, ale někteří mu to baštili a rozebírali to ze všech konců, a ono to bylo jenom řeč... Kdybysme ho nechali na pokoji...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Takže vy to berete tak, že prezident republiky, ať už ho znáte lépe než jiní, v podstatě může říct takovouto věc, která se nemá brát vážně?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Ne, to vůbec ne. Miloš Zeman to dělá naprosto úmyslně, to není, že to jen tak... Aby vyvolal jakousi polemiku.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Vyvolává polemiku, ale může to mít dopad i na názor veřejného mínění. Protože lidé to vnímají a vnímají jeho slova vážně.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Samozřejmě, může to mít vliv.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

A premiér mluví stejně, což nebývalo vždy úplně zvykem v této zemi.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Je to na Senátu, aby tu svoji životaschopnost prokázal. Já jsem řekl takový velmi jednoduchý a srozumitelný příklad, že Senát je na tom jako profesionální sbor hasičů, který sedí na základně a bere peníze jakoby za nic, a teprve když hoří lesy v Kalifornii, tak najednou hasiči jsou na prvním místě veřejného zájmu. Když je stabilizovaný stav, tak ten Senát není, ale teď zrovna když hrozí otevírání Ústavy, tak ten Senát si myslím, že nemůže být přehlasován, a máme tady dvě smlouvy globální pakt a další smlouvu marakéšskou, a to bude velmi zajímavé jednání v Senátu i ve Sněmovně, jestli budou ratifikovány, nebo ne, protože ty můžou mít zásadní dopady na Českou republiku v budoucnosti.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Jak vám jde jako předsedovi Senátu přerod ve státníka?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tuhle otázku jsem dostal, taky nevím proč, a tolikrát, už jsem si pak trošku...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Už jste říkal, že s tím začnete. Teď už by mě zajímalo, jste ve funkci, tak jak se vám to daří. Ještě jsem se vás na to neptala.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Dneska se mně to dařilo dobře, ale já jsem odpovídal tím, že zelená housenka, která žere listí, se potom zakuklí, a co pak se z ní vylíhne, a už jsem viděl na internetu legraci motýl Emanuel. Je to strašně těžké, to se nedá, ale vzhledem k tomu, že ta moje politická zkušenost je opravdu už dlouhodobá a všichni lidi, kteří mi teď píšou, říkají: proboha se neměňte. Nechte si ten svůj smysl pro humor, neměňte se. Jenom trošku samozřejmě v té funkci, ta funkce je velmi zodpovědné, já jsem si ji přijal fakt s obrovskou pokorou. Dneska jsem měl vlastně první přijetí premiéra, teď jich budu mít za sebou několik, premiér Orbán přijede, objednala se řada velvyslanců, takže to jsou zrovna ty kroky, kdy se to člověk může naučit. Ale nemám z toho žádný strach.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Tak už to nebude jenom o vás, budete vystupovat jako předseda senátu, reprezentovat republiku, také jsme hovořili krátce o tom, že chcete jezdit za veřejností. Co chcete lidem říkat?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Víte, já jsem si myslel, že tato kampaň je už úplně poslední, to snad už bude, už nikam kandidovat nebudu. A musím říct...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Možná byste mohl kandidovat na prezidenta.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No mohl, to už mi všichni říkají, že je teď ten krok, ale to není... Cílem toho objíždění opravdu není kandidatura na prezidenta, ale musím říct, že za ty kampaně, a bylo jich, tuším, dvanáct dohromady, tak tato kampaň byla nejlepší, protože jsem jezdil na kole. A ukázalo se, že na tom kole je daleko lepší objíždět si ty voliče než si udělat nějaký stánek a tam rozdávat nějaké balónky. A musím říct, že to byl pro mě neuvěřitelně příjemný zážitek. Ty debaty. I s lidmi, který měli nějaký výhrady, nebo s něčím nesouhlasili. Ale pro mě ta komunikace s lidmi je jak životadárná voda. Omlouvám se moc všem, na všechny maily odpovím, ale bude to ještě dlouho trvat, protože jich je opravdu hodně.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Když si vzpomenete na to, jak jste kandidoval na post předsedy Senátu, tak si možná také vybavíte, za co vás kritizovali někteří vaši senátoští kolegové. Vy jste kritikem Evropské unie, můžu to tak asi formulovat. Pro všechny to ovšem není úplně skousnutelné, jakým způsobem hovoříte o Evropské unii. A byl to dokonce jeden z argumentů třeba senátora Hampla. Přemýšlel jste o tom, jaký jazyk, jaký tón zvolit v takto citlivém mezinárodním prostředí v době, kdy je evidentně napadána ze všech stran, a vy teď budete hovořit i s představiteli Evropské unie.
Václav Hampl /nestr. Za KDU-ČSL/ poražený kandidát na předsedu Senátu: "Pro mě hlavní je, že já cítím jako hrozně důležitou věc pro Českou republiku, pro její politiku v této době, naše pevné mezinárodní zakotvení, zejména pokud jde o Evropskou unii. A tady cítím ze strany Jaroslava Kubery sarkastičtější přístup" Zdroj: Lidovky.Cz, 14. 11. 2018

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Samozřejmě, ale on to je jeden velký omyl, že mi je vkládáno něco, co není pravda. Jako vůbec nediskutuju o našem zapojení v strukturách k NATO a Evropské unii, o tom není žádný pochyb. Já nejsem žádným z těch, že bychom mohli vystoupit, ono není vystoupit kam než do propasti, to aby bylo každému jasné. Není cesty, my nejsme Británie, to je třeba mít stále na mysli, to za prvé. Ale to mi přece nemůže bránit, když přijde z Evropy nějaká směrnice nebo nařízení, které opravdu je na hraně toho, co si o tom myslím, tak to neznamená, že to nemohu kritizovat. Ale já nedávám vinu EU. To je velký omyl. Já dávám vinu naší vládě, která musí do Evropy posílat takové lidi, kteří tam vyjednávají, aby nám vyjednali dobré podmínky. To je klíčové. Snaha o to je, ale nedaří se. U nás je to tak, že věci přijdou do Senátu a do sněmovny už ex post. My dostaneme už nařízení, když
už se tam nedá příliš v tom změnit. Ale my musíme být aktivní v tom vyjednávání směrnic a nařízení. A ne potom psát: vítáme novou směrnici o ochraně spotřebitelů, ale. Teď je tam devět ale, proč je to nepřijatelné. To je špatný postup. Je třeba vyjednávat preventivně a ty naše zájmy hájit v době, kdy se to vyjednává. Jiné země to také tak dělají. Samozřejmě že eurokomisaři podle práva EU nemají hájit své země. Já jsem, když jsme tady měli Hanse Joachima, to byl ústavní soudce NSR, tak on nám říkal, že v Německu se to dělá tak, že co neprosadí vláda přes německý zákon, tak prosadí přes EU. Takže to není úplně tak, jak jsou všichni nezávislí, nezávislý skoro nikdo není, pochopitelně všechny ty země hájí své zájmy. A my jsme se o tom dneska bavili s estonským premiérem, že zvláště V4 a ty malé země se musí spojit, aby mohli v Unii něco prosadit. Ale to je věc pozitivní, to není nic proti EU.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

V tomto ohledu, jak moc souzníte právě také s postoji třeba prezidenta republiky, a budete se snažit na těch jednáních jaksi o nějaké sblížení v názoru na zahraniční politiku?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Já jsem autorem toho usnesení k prohlášení čtyř představitelů svého času, jistě si na něj pamatujete, směrem k Číně. Ale jedním dechem říkám, že není možné nekomunikovat, tak jako jsem řekl, že nemůžu nekomunikovat s premiérem přes tyto problémy, s předsedou Poslanecké sněmovny a s prezidentem. To prostě není možné k této funkci. Já s nimi komunikovat musím. Já můžu říkat Miloši Zemanovi, že si myslím, že některé jeho výroky jsou nadbytečné, že zbytečně rozdělují společnost, samozřejmě je to přesvědčování, nemůžu ho pochopitelně k ničemu donutit. Ale někdy i ta komunikace je dobrá. A já si myslím, že v té komunikaci jsem schopný s těmito představiteli komunikovat. Pokud jde ale o zahraniční politiku, tak musím říct, že hlavním úkolem českého Senátu je vnitřní politika, to znamená legislativa naše vnitřní, a teprve na druhém místě je zahraniční politika. Ta je výsostným právem vlády exekutivy. Exekutiva zodpovídá Poslanecké sněmovně, Senátu nezodpovídá, ale to není o tom, že by neměla být koordinovaná. To určitě by měla být, ale jak může být koordinovaná, když ministr zahraničí mluví jinak než premiér? Byli jsme toho nedávno svědky, že každý říkal jiný názor. Takže i ta vláda by měla komunikovat a už jsem zaslechl spekulace, že pan ministr zahraničí bude asi jeden z prvních, který bude vyměněn. Ale je to jenom spekulace.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

To jste slyšel kde? Předpokládám, že nám neřeknete jméno konkrétní, ale slyšel jste to v Senátu, ve Sněmovně? Pochlubte se.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

No ne, tak jako i panu prezidentovi se najednou znelíbil, tak ta akce s tím jeho poradcem, nakonec se ukazuje, kdo ho řídí, že. Tak tam i pan premiér už musel na to reagovat. Ale jak říkám, je to spekulace, nevím, jak to dopadne.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Ještě zahraničí a Česko jako takové. Šéf BIS Michal Koudelka, právě tento týden řekl, že Rusko a Čína chtějí ČR zničit. Přijde vám tento výrok jako zbytečně ostrý? Nebo ho berete vážně?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Dneska zase se musím vrátit k tomu jednání s estonským premiérem. Naše struktura těch hlavních sítí internetových tu spravuje čínská firma Huawei. Já to považuju za potenciální, nemyslím teď, ale v budoucnu, nebezpečí. Třeba Estonci takhle ty sítě nebudují. Jako dnes to nevadí, ale pochopitelně že dnes ta kybernetická bezpečnost, respektive nebezpečnost, je naprosto děsivá. Já jsem vlastně přišel na to, jak vzniklo GDPR, já si myslím, a to zase spekuluju, že ho vymyslel Google, protože jestli jsme doteď museli ty data krást, tak oni je teď mají všichni legálně, protože ať chcete jakoukoli aplikaci, tak si od vás vyžádá přístup ke všemu a vy ho dobrovolně...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Je Česko schopné tedy čelit všem těmto hrozbám, o kterých právě hovoříte?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Samo ne. Tam zrovna je úkol EU, aby těmto hrozbám čelila společně. Tam je to evidentní. Už jenom z potenciálu, my nemáme takový ani kybernetický potenciál, abysme čelili sami. Tam naopak bych byl proto, aby vznikla nějaká agentura, která by se tím zabývala a jejímiž členy by byly všechny členské státy, a měly dostatek, protože víte dobře ajťáci jsou nedostatkovým zbožím, protože oni jsou velmi dobře placeni a ještě lépe jsou placeni hackeři, že, a hackeři... Mimochodem jsme také mluvili o elektronických volbách, a dokonce i v Estonsku museli měnit ten systém, protože se podařilo hackerům proniknout například u těch elektronických občanských průkazů do toho systému.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Ještě na závěr poslední věc. Krátce. Co hlavního, možná jediného na prvním místě, byste chtěl v průběhu svého předsednictví v Senátu změnit?

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Tak já jsem řekl, že předpokládám, že na to mám šest let, protože jistě víte, že dva roky je nejkratší funkční období v českém ústavním systému, všichni ostatní mají minimálně čtyři, někteří pět, někteří dokonce šest. Takže za ty dva roky je málo času, ale já bych chtěl, aby až skončím, aby měl Senát v těch grafem té popularity o několik procent o lepší hodnocení.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka

Říká předseda senátu Jaroslav Kubera, který přišel do dnešního Interview. Já vam za to děkuju a na shledanou.

Jaroslav KUBERA, předseda Senátu /ODS/

Děkuju za pozvání, na shledanou.

ČT 24
 

Vloženo: 23. 11. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 242x, známka: 2.6