Jaroslav Kubera: homepage

Projev na recepci pořádané ředitelem Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře panem Chung-I Wangem

Projev předsedy Senátu PČR na recepci pořádané ředitelem Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře panem Chung-I Wangem u příležitosti Národního dne Čínské republiky (Tchaj-wanu)

Praha, Žofín, 9. října 2019

Vážený pane Wangu, Vaše Excelence, dámy a pánové
TA-ŤIA CHAO! VŠEM DOBRÝ DEN!

Děkuji za pozvání. Nejsem na akci pořádané Tchaj-wanským zastoupení poprvé a jsem rád, že se mohu i letos opět zúčastnit…

Česko-Tchaj-wanské vztahy již od 90. let 20. století sdílejí společné hodnoty jako demokracie, svoboda, lidská práva, dodržování zákonů a principy volného trhu. Díky sdílení těchto hodnot lze považovat naše vztahy za kvalitní.

Česká republika je pro Tchaj-wan solidním partnerem v oblastech obchodně̌-ekonomické, vědecké a výzkumné, ale také v kulturní výměně, a spolupráci na poli školství a v cestovním ruchu.

Těší mě, že počet turistů ročně stoupá o desetitisíce a že je v jednání zavedení přímé letecké linky spojující Tchaj-pej s Prahou, linka by byla provozována TW dopravcem China Airlines.

Za další pozitivní bod naší spolupráce lze považovat Obchodně-ekonomickou spolupráci, která je také na vzestupu.  Celková výše Tcha-wanských investic  činí cca 26 mld. Kč. Díky nimž vzniklo kolem 17 tisíc pracovních míst ve více jak dvacítce  firem. Mezi největší investory patří samozřejmě IT firma Foxconn. jejíž majitel je opravdovým milovníkem české republiky a Kutné Hory zvlášť .

Stejně tak i  Tchaj-wan je pro Českou republiku významným ekonomickým partnerem, se kterým chce rozvíjet vztahy v obchodu, investicích, kultuře, vědě a výzkumu.

V současnosti působí v Tchaj-pej přímé zastoupení firmy Škoda.  Firmy TOS Varnsdorf a.s, Jablotron, Moser, Preciosa, Lasvit, Botanicus mají také svá úspěšně se rozvíjející zastoupení.

Věřím, že i nadále se spolupráce mezi Českou republikou a Tchaj-wanem v oblasti ekonomické, kulturní a vědecké bude nadále rozvíjet. Slibuji, že i já sám osobně z pozice Předsedy Senátu Parlamentu České republiky budu tuto naši spolupráci aktivně prohlubovat, zejména osobní podporou mise našich podnikatelů na Thaj-wan.

Dovolte mi na závěr připít na zdraví!
KAN-PEJ! 

Vloženo: 9. 10. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 88x, známka: 3.1