Jaroslav Kubera: homepage

Projev na setkání senátorek a senátorů s honorárními konzuly ČR

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery setkání senátorek a senátorů s honorárními konzuly ČR

Senát PČR, Valdštejnská zahrada, 19. června 2019

Vážené dámy a pánové, vážení honorární konzulové,


dovolte, abych Vás přivítal v Senátu Parlamentu České republiky na společném setkání.

V České republice si letos připomínáme 30 let od sametové revoluce roku 89, kdy jsme se zbavili komunismu a vykročili na cestu svobody a budování demokratické společnosti. Mnozí tehdy ani nedoufali, že se během relativně krátké doby dočkáme života v prosperujícím demokratickém státě, který bude  členem NATO i Evropské unie. Třicet let budování svobodné společnosti sice ještě pořád není těch potřebných masarykovských čtyřicet let, ale je to nejdelší období v českých dějinách, kdy naše země bez přerušení žije v míru a prosperitě.

Jedním z předpokladů tohoto pozitivního vývoje je naše mezinárodní postavení. Přestože je Česká republika země střední velikosti, ve světě nás již mnohé proslavilo.  Ať už jsou to české výrobky jako světoznámé české pivo, či české sklo, nebo jména osobností jako je Václav Havel či brankář Petr Čech. Na propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí je nezastupitelná Vaše práce, práce honorárních konzulů, kteří zastupujete a reprezentujete po světě Českou republiku. Děláte to dobrovolně a na rozdíl od profesionálních diplomatů zdarma. Z čistého entuziasmu, jen proto, že máte Českou republiku rádi. Že máte rádi českou kulturu, českou historii, českou společnost. To je něco unikátního, a věřte, že si Vaší práce opravdu ceníme.

Podle informací z ministerstva zahraničí má dnes Česká republika po světě přes 170 honorárních konzulů. To je obdivuhodné číslo a jak se tak kolem sebe dívám, tak Vás tu většina je a to mě velmi těší. Rozpoznávám mezi Vámi mnohé, se kterými jsem se setkal při svých cestách v zahraničí. Vidím také našeho honorárního konzula v Jeruzalémě, pana Dana Proppera, v jehož přítomnosti jsem měl tu čest pojmenovat ulici nesoucí jejich jméno v Krupce u Teplic, odkud pochází.
Doufám, že budu mít během Vašeho pobytu v Praze čas si s mnohými z Vás popovídat a poděkovat za Vaši práci pro Českou republiku.

 Děkuji a Na zdraví….
 

Vloženo: 19. 6. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 398x, známka: 2.9