Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku Chorvatské republiky

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku Chorvatské republiky

18. června 2019, Novoměstská radnice, Praha 2

Dobar dan (Dobrý den)

Vážená paní velvyslankyně, vážený pane armádní attaché, vážené dámy, a vážení pánové,

velice rád jsem přijal pozvání paní velvyslankyně Ljiljany Pancirov a armádního attaché Col. Gorana Klanace, abychom společně s Vámi oslavili statní svatek Chorvatske republiky:  Den boje proti fašismu a Národní den Chorvatska.

V České republice si letos připomínáme 30 let od sametové revoluce roku 89, kdy jsme se zbavili komunismu a vykročili na cestu svobody a budování demokratické společnosti. My politici, budeme při této příležitosti teď často opakovat, kolik věcí se nám za tu dobu podařilo, a že málokdo z nás, kdo zažili revoluční  rok 89, tehdy věřil, že je možné dočkat se našeho členství v  NATO ale i  EU.

Jak moc ale může být  naše hrdost na to, co jsme v Česku vybudovali relativní, jsem si uvědomil při pohledu na Vaši nedávnou historii. Skutečnost, že Chorvatsko po zničujícím balkánském konfliktu na počátku devadesátých let, dokázalo nejen znovu obnovit svoji zničenou zemi, ale vybudovat i svobodnou, demokratickou společnost, je skutečně úctyhodné dílo. Obdivuji, že pouhých jedenáct let po skončení občanské války jste již dokázali  být členem NATO, a o pár let později i členem Evropske unie. To dokáže jen opravdu sebevědomý a silný národ.

Historie Chorvatského národa je historií velkých a statečných bojovníků. Bojovali jste statečne proti osmanské přesile a stejně statečně  bojovali Titovi partyzáni proti nacistům a italským i domácím fašistům. V českých očích je proto s Chorvatskem spojena hrdost a odvaha, stejně jako krása a pohostinnost Vaší země. Tak, jako každý Čech jsem i já navštívil několikrát Chorvatsko, a měl jsem příležitost poznat krásu Vaší země a přívětivost místních lidí. Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že Chorvaté a Češi si rozumí jako málokteré národy, což každoročně v létě pozná každý, kdo zavítá na chorvatské pobřeží…

Vážená paní velvyslankyně, přeji Vám, abyste si i v dnešním multikulturní Evropě udrželi svoji národní hrdost, vztah k historii a tradice krásné země. Dovolte proto, abych připil na hrdé Chorvatsko, na národ, který pojí s Čechy dlouhé přátelství a vzájemné porozumění.
Na zdraví!

 

Vloženo: 18. 6. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 349x, známka: 2.9