Jaroslav Kubera: homepage

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti Dne nezávislosti Kazachstánu

Vážený pane velvyslanče, vážené dámy a pánové, milí hosté!

Jsem velice rád, že vás mohu pozdravit u příležitosti Dne nezávislosti republiky Kazachstán a popřát našim kazašským přátelům v čele s Jeho excelencí panem velvyslancem  Abdykarimovem.

Kazachstán znám jako nesmírně zajímavou zemi s bohatou historií a kulturou, s atraktivní přírodou, ale také zemi, která má před sebou bezpochyby skvělou budoucnost a je i pro nás Čechy zajímavým partnerem pro oboustranně výhodnou hospodářskou spolupráci.

Staré kazašské přísloví říká: „Chytrá hlava nakrmí sto hlav, hloupá ani sebe.“ Proto je i úkolem nás politiků a diplomatů pomáhat otvírat dveře do světa našim nejchytřejším a nejšikovnějším podnikatelům a obchodníkům a pomáhat tím rozvoji a ekonomické prosperitě svých zemí.

Českou republiku a Kazachstán dělí velká vzdálenost, ale naše parlamentní komory si nejsou zcela cizí. Již v roce 2004 byla podepsána v Praze dohoda o naší meziparlamentní spolupráci. Její těžiště leželo v prohlubování vztahů mezi oběma státy. Smlouva kladla důraz na rozšiřování styků v hospodářské oblasti a na spolupráci v oblasti lidských práv, regionální politiky, kultury a péče o životní prostředí. Cílem podepsané smlouvy bylo rovněž napomáhat prostřednictvím parlamentních institucí k rozvíjení vzájemně výhodných ekonomických vztahů.

Ačkoliv se mnohé podařilo, je i nadále důvod usilovat o co nejlepší vztahy ve všech oblastech našich společných zájmů. Za sebe mohu slíbit, že o to budu ve své funkci snažit.

Rád bych tedy srdečně popřál vám všem zde i vašim krajanům ve vaší vlasti u příležitosti vašeho státního svátku vše nejlepší a hodně úspěchů.

Děkuji vám za pozornost…

 

Vloženo: 3. 12. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1345x, známka: 2.9