Jaroslav Kubera: homepage

Projev u pomníku československých legionářů na hřbitově ve Fučú

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery u pomníku československých legionářů na hřbitově ve Fučú

26. června 2019, Japonsko Fučú

Málokdo v naší zemi si je vědom, že československo-japonská spolupráce koncem první světové války se neomezila pouze na to, že Japonsko bylo tranzitní zemí pro většinu našich legionářů na jejich cestě z ruského Dálného východu zpět do vlasti. Československé jednotky na východě Ruska úzce spolupracovaly s japonskou intervenční armádou a získávaly z Japonska nejenom zbraně a munici, ale nechávali si zde například i šít uniformy či vyrábět vyznamenání. Československé legie v síle asi 70.000 mužů a japonská intervenční armáda v síle asi 100.000 mužů byly největšími zahraničními vojenskými silami, které se tehdejších bojů na východě Ruska účastnily.

Scházíme se na tomto pietním místě, abychom vzdali čest pěti československým legionářům, kteří položili své životy v zápasu o vznik Československé republiky, a poklonili se jejich památce. Zde pochovaní legionáři podlehli v Japonsku předchozím útrapám a nemocem poté, co dokázali přežít nesmírně náročné ruské tažení a byli již na cestě k vysněnému domovu. O to byl jejich osud tragičtější.

Je zásluhou českého velvyslanectví v Tokiu, že se podařilo identifikovat místa, kde byli legionáři původně pochováni, a poté podle návrhu akademického malíře Pavla Holého nechat vybudovat tento pomník na katolickém hřbitově ve městě Fučú. Pomník byl slavnostně otevřen v roce 2015 za přítomnosti tehdejšího ministra obrany Marina Stropnického a zástupců Vojenského historického ústavu a Československé obce legionářské.

 

Vloženo: 26. 6. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 373x, známka: 2.9