Jaroslav Kubera: homepage

To je gól: Kubera předsedou Senátu? Nové info. Lidovci nebudou rádi 06.11.2018 14:34

O horní parlamentní komoře se zpravidla říká, že v ní panuje klid a že jsou senátoři schopni dosáhnout konsensu. Teď se však zdá, že se v Senátu schyluje k bitvě, jakou dlouho nikdo nepamatuje. Vítězem této bitvy by se mohl stát senátní matador Jaroslav Kubera (ODS).

Senátní a komunální volby, které proběhly před měsícem, mají jasné poražené. U voličů jednoznačně prohrála ČSSD i komunisté. Ani jedna z těchto levicových stran neusedne na velkém magistrátu v Praze, ve většině ostatních měst oslabily a komunisté se neobjeví ani v Senátu. ČSSD dokázala obhájit jediné křeslo z mnoha, které měla ve hře.

Zato vítězů mají tyto volby několik. Za vítěze se prohlásil Andrej Babiš, který se svým hnutím ANO vyhrál ve většině velkých měst. Za vítěze se však vyhlásil i předseda ODS Petr Fiala. Občanští demokraté vyhráli v Praze a povedou koalice v Brně i v dalších městech. Jednoznačný úspěch si ODS připsala i v Senátu. Za vítěze senátních voleb se však považuje i hnutí STAN. Právě mezi těmito dvěma stranami by se mělo rozhodnout o tom, kdo získá post předsedy horní komory. Podle Ústavy nejdůležitější politický post v zemi.

Obě strany obsadily po 18 mandátech a nárokují si post předsedy. Zpočátku se zdálo, že má navrch hnutí Starostové a nezávislí, kteří mohli ve spolupráci s lidovci prosadit nějakého kompromisního kandidáta, jenže hnutí STAN se rozhodlo navrhnout do čela komory Jana Horníka, který takovým kandidátem zjevně není. Lidovci by v čele horní komory rádi viděli bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla nebo senátora TOP 09 Jiřího Růžičku. 
A zatímco se KDU-ČSL a STAN nedokážou shodnout, kandidát ODS na post předsedy Jaroslav Kubera pomalu sbírá síly k útoku. Už se mu podařilo získat na svou stranu senátory z hnutí ANO. „Proslýchá se, že rostou šance Jaroslava Kubery. Tandem STAN/KDU-ČSL zjevně nedokáže fungovat, jak se čekalo,“ říká dnes v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek.

Kubera má na své straně ještě jednu výhodu. Všichni vědí, co od něj mohou čekat, a ať už by STAN a lidovci vybrali kohokoliv, Kubera bude vždy jasně čitelným kandidátem. „To už pak spíše může zaujmout extrovert Kubera. Jeho politické názory mnohým vadí, jde ale zábavného parťáka. ODS navíc chytře navázala diplomatické kontakty s kluby ANO a ČSSD, na jejichž hlasech rovněž záleží. Kombinace osobního profilu a zákulisních dohod na obsazení všech senátních postů nakonec může hrát do karet právě kandidáta ODS. A to i k radosti premiéra Babiše a prezidenta Zemana,“ doplnil Jelínek.

Pokud bude předseda Senátu zvolen bez předběžné dohody, mohla by se zaradovat vládní koalice ANO a ČSSD v pozadí s komunisty. Ukázalo by se totiž, že tato koalice nemá v Senátu jasnou protiváhu. 

ParlamentníListy.cz

Vloženo: 6. 11. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 349x, známka: 2.8