Jaroslav Kubera: homepage

Kritizovat umí každý! Kubera se zastává amnestie

V horní parlamentní komoře se vytváří skupina senátorů, kteří hodlají připojit svůj podpis pod ústavní stížnost proti části amnestie, jež dává svobodu příliš dlouho stíhaným. Iniciátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz) nyní intenzivně shání podporu mezi kolegy v Senátu. "Měla by si přečíst ústavu," kroutí nad její snahou hlavou senátorský matador Jaroslav Kubera (ODS).

Stížnost má napadnout část Klausovy amnestie, a to zastavení trestního stíhání, které se vleče déle než osm let. To platí pro případy, kde hrozí trest vězení do deseti let. Iniciátoři stížnosti napadají zejména to, že oběti trestných činů, které díky prezidentské amnestii zůstanou bez potrestání, se nedomůžou náhrady škody. "Vycházíme z toho, že je zde porušena rovnost. To znamená, že jedna skupina je nadřazena té druhé. A s tím se nemůžeme smířit," prohlásila v neděli v České televizi senátorka Alena Dernerová, která má prý zajištěnou téměř dvacetihlavou podporu svých kolegů napříč politickým spektrem.

"Myslím si, že když je senátorkou, tak by si měla lépe přečíst ústavu," komentoval angažovanost mostecké senátorky pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera. Právě občanští demokraté se ke stížnosti k Ústavnímu soudu připojit nechtějí. Jak v neděli připustil místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek, k senátorům by se mohla přidat i jeho partaj, která amnestii rovněž v posledních dnech kritizovala.

Výhrady ke stejnému bodu amnestie vyjádřil i bývalý ministr spravedlnosti a současný místopředseda sněmovny Jiří Pospíšil. "Výhrady mám k té části, která se týká zastavení běžících řízení. Já osobně bych takovou amnestii neudělil a nedoporučil bych ji," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ. Ústavou dané právo prezidenta vyhlásit amnestii prý ale plně respektuje, zdůraznil.

Kubera: Ať připraví změnu ústavy, ne jen výkřiky do televize

Jaroslav Kubera napadá zejména snahu negovat prezidentovo rozhodnutí za každou cenu. "Ústava definuje amnestii jasně. Můžeme o ní pochybovat, můžeme s ní nesouhlasit, ale to je tak všechno. Správné by bylo, kdyby paní senátorka navrhla ústavní zákon, kterým by se amnestie vypustila z ústavy. To by bylo legitimní a správné, akorát by pro to musela získat potřebnou ústavní většinu. To je ovšem práce složitější než jenom vykřikovat do televize," říká Kubera. Podobný postoj zastává i Hrad. Bez širšího komentáře se vůči chystané senátorské stížnosti ohradil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. "Považuji to za pouhé politické gesto," prohlásil.

Jediné, o co podle teplického primátora jde, je snaha krok prezidenta kritizovat. "Vždyť jsme si to zažili, když udělil Havel amnestii. A dneska se po něm jmenuje letiště," uvedl Kubera. "Čekám rezoluce pracujících ze závodů, aby pan prezident byl stíhán pro velezradu, poté by následoval výjimečný trest smrti jenom pro tento případ, který bychom zase zrušili. Pana prezidenta bychom slavnostně popravili a potom bychom po něm in memoriam pojmenovali nádraží Praha-střed," říká s nadsázkou. "Pak jsou tady ultranepřátelé Klause, kteří, i kdyby žádnou amnestii neudělil, tak řeknou, že je hajzl, protože si to myslí od přírody," naráží Kubera.

Autoři stížnosti: zklamaná obhájkyně a Babišův kůň

Stížnost senátorům připravuje právnické duo Hana Marvanová a Milan Hulík. Bývalá politička Marvanová považuje druhý bod amnestie za porušování lidských práv. Zůstane podle ní spousta poškozených, kteří se nedomůžou svých majetkových nároků. Marvanová se na tuto oblast trestního práva již nějakou dobu zaměřuje. Podílela se dokonce na novém zákonu, který má pomoci obětem majetkové trestné činnosti se domoci finanční náhrady.

Bývalá unionistická poslankyně proslula také jako advokátka obětí v kauze H-Systém. Možná proto také Marvanová nemůže amnestii přenést přes srdce. "Bylo upřednostněno právo obžalovaných, potenciálních pachatelů, na spravedlivý proces. Ale upřen tím byl spravedlivý proces, možnost domoci se majetkových nároků, poškozené straně," říká nyní Marvanová. Dva manažeři zkrachovalého H-Systému totiž byli díky amnestii očištěni.

Zato neúspěšný senátní kandidát za stranu Andreje Babiše Hnutí Ano 2011 advokát Milan Hulík je spojen s případem soudních průtahů v rámci restitučních nároků, kdy štrasburský soud uznal jeho protest a šest let soudního řízení označil za nepřiměřeně dlouhou dobu. Nyní ale říká, že šlo o majetkový spor, nikoli trestní řízení.

Důvod Klausovy amnestie, kterou Hulík srovnává s pobělohorskými konfiskacemi, je podle Babišova Hnutí Ano 2011 "lobbistický tlak ze strany některých obžalovaných v probíhajících korupčních a finančních kauzách, protože rozhodující délka osmi let řízení nemá jiné logické vysvětlení." Uvádí to Hulíkovo současné politické útočiště na svých webových stránkách.

Hulík působí stejně jako Marvanová také v rámci občanského sdružení Veřejnost proti korupci. V minulosti se angažoval už v několika různých iniciativách, mezi nimi podepsal i výzvu Akce D.O.S.T. a po boku Ladislava Bátory se účastnil jejích akcí. "To jsem ale nevěděl, že z toho bude proklausovská parta. Několikrát jsem je prosil, ať mě vyškrtnou, ale zatím to neudělali," snaží se Hulík své angažmá vysvětlit nyní.

Týden.cz

Vloženo: 8. 1. 2013
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2017x, známka: 0