Jaroslav Kubera: homepage

Další scénáře vládní krize

Jaroslav Kubera v rozhovoru s Tomášem Dahoňovským o vládní krizi na ČT 24.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
A v mezičase do studia Devadesátky přibyli další hosté. Je tu s námi jednak Pavel Hasenkopf, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause, vítejte. Dobrý večer.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Dobrý večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

A také místopředseda Senátu Jaroslav Kubera, občanský demokrat. Dobrý večer.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Dobrý večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Pane Hasenkopfe, s dovolením. Jak to tedy je? Musí teď prezident odvolat nebo nemusí?

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Odvolat musí, ale samozřejmě má tam možnost, musí to udělat bezodkladně, nicméně já razím celou dobu názor, že ústava je tady pro to, aby nastolila podmínky vládnutí. Určitě ústavodárce nechtěl, aby nám zůstaly ministerstva bez řízení, jinými slovy, pokud prezident prohlásí, že počká až na návrh na jmenování nového ministra, tak potom by takový odklad, já bych ho vnímal jako důvodný, i kdyby měl trvat třeba měsíc. Na druhou stranu premiér Sobotka má možnost navrhnout panu prezidentovi, že zatím povede ministerstvo financí sám, ostatně tu zkušenost má a potom už pak pan prezident nebude mít v podstatě žádný manévrovací prostor.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Promiňte, to ale prezident republiky neříká, pokud se nepletu, ten se odvolává tedy na koaliční smlouvu.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

To říkám já, ptáte se mě teďko.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Chápu, rozumím, rozumím. Takže odvolávání se na koaliční smlouvu neobstojí.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

S tou koaliční smlouvou, tam je to zase trošičku jinak, tedy musíte rozlišit ústavněprávní rovinu věci, to bylo to, co jsem teď řekl a politickou rovinu věci, což je ta koaliční smlouva, v  podstatě prezident tady funguje v tomto státě jako moderátor vzniku vlád, takže je logické, že jako politik se ptá, zda vlastně ještě existuje koaliční smlouva, protože jestliže v podstatě předseda vlády a šéf jedné koaliční strany navrhuje odvolat šéfa druhé strany, tak pak je tahle otázka zcela legitimní a prezident samozřejmě chce informace, co se vlastně děje, nicméně samozřejmě není právní argument.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

No, a neexistuje hierarchie, že je první ..., ano, že je první prezident ústavní činitel a teprve poté je prezident politik? Že by měl nejprve odvolat a potom se ptát?

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Podívejte se. Tady ono to hodně splývá samozřejmě, je to ústavní činitel, nicméně zatím tu nemáme ten návrh na nového ministra financí, to je ten právní moment, takže já nevidím jediný důvod, aby pan prezident do doby, než tento návrh na stole bude mít, využil v podstatě čas k tomu, aby si zjistil, jaká je situace, popřípadě, aby teda nechal ty strany, aby jim trošku vychladla hlava.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Takže to, co teď prezident dělá, teď prosím jasné, ano, nebo ne, není vážné porušení ústavy?

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Podle mě to není porušení ústavy, dokud nebude na stole návrh na jméno nového ministra financí.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Pane předsedo Štěchu, mě by zajímalo váš názor aktuálně, zda tedy skutečně přikročit k tomu, k čemu se chystáte, tedy k ústavní žalobě na prezidenta do týdne. To byla ta vaše lhůta, pokud se nepletu, pokud nebude konat do týdne.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Tak já předně chci říci, že nikde v ústavě není, že s odvoláním ministra musí být současně předložen nový návrh. Pan prezident se může ptát, já myslím, že i odpověď dostane, ale to neznamená, že má otálet s odvoláním. Co se týká Senátu, minulý týden v pátek skupina senátorů přijala určité prohlášení, stanovisko, dneska se k němu připojili někteří další senátoři a z toho prohlášení bylo zřejmé, že budou chtít, aby Senát se situací zabýval, dneska na organizačním výboru bylo upřesněno, že někteří senátoři organizují vypracování podání k Ústavnímu soudu podle paragrafu 64 ústavy a avizují, že mi ho v průběhu příštího týdne předají. Samozřejmě já, pokud takovou žádost dostanu, svolám organizační výbor a organizační výbor potom začne věc řešit, tam jsou nějaké povinnosti, organizační výbor musí zvážit, aby to splňovalo všechny ty náležitosti a pokud by teda se rozhodl, že ten návrh je v pořádku a že má podporu organizačního výboru, tak ho, tak ho dá k dispozici samozřejmě plénu, plénu Senátu. Pokud by zkonstatoval, že jsou tam nějaké chyby, tak navrhne předkladatelům, aby návrh dopracovali nebo přepracovali, ale je zcela jaksi pravděpodobné, že Senát se v těch dalších týdnech, nebude to určitě příští týden, podle mého úsudku, ale v těch dalších týdnech se může situací zabývat v duchu článku 64, pokud prezident do té doby ten problém uspokojivě nevyřeší, uspokojivě vyřešit znamená přijmout demisi, respektive přijmout návrh premiéra na odvolání ministra, ministra financí.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Pane místopředsedo Kubero, občanští demokraté, připojí se případně k té ústavní žalobě?

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Tak já už jsem v jednom vašem pořadu říkal, že je potřeba zklidnit hormony a neeskalovat. Já jsem se ani nestačil vzpamatovat, my jsme měli organizační výbor a vyšli jsme ven a ona podala demisi ministryně školství. Co se stane zítra, jaké další odposlechy vyplavou, takže já bych myslel, že Senát by se měl zachovat střídmě, protože ústava totiž nepočítá s nestandardním chováním. Ona počítá s tím, že se všichni budou chovat standardně, logicky, protože to je vážný dokument a v těchto aférách se standardně nechová nikdo. Pan premiér nejdřív říká:L "No, odvolat, ale vlastně to ne, protože bych z něj udělal mučedníka," teď teda to nevadí, že udělal mučedníka. Pak dá demisi, aniž by o tom dokonce informoval své stranické kolegy, natož, natož své koaliční partnery, takže to je jeden za druhým... Prezident, který bytostně nenávidí premiéra, tak bude dělat všechno pro to, já se divím Bohuslavu Sobotkovi, který se s ním zná skoro tak dlouho jako já, tak že neví, že prezident využije každého okamžiku, notabene po přímé volbě, kteří ti dobráci, kteří prosazovali, tak jaksi zapomněli, že takový prezident se bude cítit samozřejmě mocnější než ten prezident nepřímo volený, takže já si myslím, že v tuto chvíli, jak říká pan doktor, chvilku počkat a ne plašit okamžitě hned. Pro nás jako pro opozici, já připomínám, že Senát není skautský oddíl. Jako já jsem v opozici a pro mě nejlepší řešení by bylo pád vlády totální, protože já od této vlády už stejně nic neočekávám, totální paralýza Poslanecké sněmovny, aby už z ní nevypadávaly ty věci, které nám chodí do Senátu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

To by mohl vládnout Senát, tak?

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

No, to ne, to si nemyslím, že to by bylo zrovna naším, naším cílem, aby mohl vládnout Senát, ale pro mě nejčistší řešení je, aby se sněmovna dohodla, což ovšem nepředpokládám, aby byly volby. Není pravda dokonce ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Ano, tak to je teorie ale, pane místopředsedo Kubero.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS
/
No, není tak úplná, ona to není tak úplná teorie, ono se zítra může stát leccos dalšího. Nikdo z vás nezmínil ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

No, proto je to teorie, právě proto, že se může stát.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

... kde je podstata celého problému a víte, kde je, o tom jste se vůbec nezmínili. Všechno to slovo způsobuje tady ty problémy, a to slovo se jmenuje dotace. Dotace křiví charaktery, křiví ekonomiku  a všechny ty případy, vzpomeňte, David Rath, Čapí hnízdo, sport, všechno je to o dotacích, protože dotace mají tu špatnou vlastnost, že nutí lidi k tomu, aby dělali to, co by normálně vůbec nedělali.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Tak teď jsme utekli opravdu do velké nadmnožiny problémů, ale, pane místopředsedo Kubero, dovolte ...

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Ale ono to je velká nadmnožina.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

... prosím, chování prezidenta, teď, to je ten důvod, proč jsme tady, není právě ten mechanismus kompetenční žaloby nebo ústavní žaloby tím momentem, který vše vyjasní, tu nejasně psanou ústavu, která počítá výhradně se standardním jednáním?

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Ta přece vůbec nic nevyjasní, ten problém bude eskalovat, ale ono se ve skutečnosti nic nestane.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Vyjasní, kdo co /nesrozumitelné/, kdo má pravdu?

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Jediné, co na to já jsem citoval kousek z písně Mackieho Messera: "Pěkná hůlka na procházku a v té hůlce nůž je skryt. Mackie Messer vyhrál sázku, nic mu nelze dosvědčit." To je přesně použití jinotaje, který charakterizuje celou tu situaci, je to marné, marné, můžete si pozvat 50 politologů, je samozřejmě ..., /nesrozumitelné/ nemá vůbec smysl o něm diskutovat, že koaliční smlouva je gentleman agreement, který nemá vůbec žádnou právní váhu. Kdyby nebyla, tak se taky nic nestane, když si to jenom kluci řekli, ale ty reakce jsou nepochopitelné. Pokud pan premiér chtěl dát demisi, aniž informoval koaliční partnery, dokonce ani svoje, svoje spolustraníky, tak jediná reakce byla ze strany ANO, vypovědět koaliční smlouvu. Odstoupit, aby její ministři odstoupili z vlády, pak by se teprve věci řešily. Samozřejmě, protože volby se blíží, tak žádný z ministrů ANO ani za nic neodstoupí z vlády. A pokud jde o demisi, já jsem asi jediný, kdo nesouhlasí s demisí paní ministryně, a to její nápady považuji za velmi problematické, ale pokud přestaneme v této republice ctít presumpci neviny, tak se dočkáme konců, který jsme nikdo z nás nečekali. To je absolutně klíčové. Představte si situaci, že ona náměstkyně, až se to všechno dostane k soudu, bude osvobozena. Vrátí se snad paní ministryně Valachová zpátky na místo, jak se vždycky tvrdí, ať politik odstoupí ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Tak něco jiného je politická odpovědnost a něco jiného je odpovědnost trestní.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

... a potom se vrátí, až se ukáže, že se očistí. To je podle mě naprostý nesmysl. Samozřejmě teď to má ještě jinou konotaci, protože pan Babiš bude tvrdit, že to je hra sociální demokracie, aby ukázala, jak, jak ona, její ministři, jak odstoupí při sebemenším podezření na rozdíl od pana vicepremiéra, to se bude chvíli hrát, nevíme, jak to dopadne. Volby se blíží, ale já znovu opakuji ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Dobrá, občanští demokraté ale pro to hlasovat nebudou, abych nás vrátil zpátky na začátek.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Proč?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Pro ústavní žalobu na prezidenta republiky, pokud do týdne nebude konat.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Ale vždyť žádná, jako vy se ptáte na něco, co ještě my jsme dneska na organizačním výboru si řekli strategii, co uděláme, kdyby, ale vůbec jsme neřešili meritum věci ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Existuje tady výzva poslanců, teda omlouvám se senátorů, 34 už údajně.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Žádná výzva zatím neexistuje, to je rezoluce. Výzva přijde tehdy, až pan předseda Senátu dostane formální papír, kde bude napsáno, z čeho je prezident obviňován a tak dále, pak zasedne organizační výbor, který buď doporučí, nebo nedoporučí nebo bude požadovat doplnění, ale tam vůbec nejsme. Co když zítra, zítra pan prezident Babiše odvolá nebo notabene to udělá z Číny, co já vím. Jako ty věci jdou opravdu rychleji a trošku se nám vymykají z rukou, ale my se pořád snažíme už to vyřešit. Počkejme si, jak se to vyřeší, ale hlavně já vyzývám k rozumnosti, protože ten svět je vykloubený dostatečně na to a jsou daleko vážnější problémy, než je to, jestli u nás odstoupí vicepremiér nebo neodstoupí, notabene lidi teď nejvíc zajímá samozřejmě mistrovství světa v hokeji a tohle jde kolem nich, ale jsou z toho pochopitelně ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

To samozřejmě mohou na ČT Sport. Tak tohle bychom tedy dodali, pane místopředsedo ...

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

... znechuceni, protože tomu nerozumí. Pálí, ze všech stran na ně pálí jeden argument, druhý argument, často irelevantní a oni vlastně nevědí, co si mají počít, co s tím.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Pravda je ale taková, že ústavní žaloba na prezidenta, to je model, který tu je ze zákona na stole. Prosím, pane Hasenkopfe, dotaz od diváka, co si, co se představuje jako Stanislav, zda Ústavní soud může prezidenta donutit k tomu, aby vyhověl návrhu premiéra a ano, tak to je asi meritum věci.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Tak jak již řekl tady senátor Kubera, tak daleko zdaleka ještě ani nejsme. Uvědomme si, že k tomu, aby vůbec ten návrh prošel, pokud by prošel Senátem, tak potřebujete 120 poslanců, máte je? Nemáte.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Já nikoli.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

No, a potom já si nemyslím, že v podstatě tady je naplněna skutková podstata toho ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Přečinu.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Přečinu, řekněme, velezrady ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Ale to nemusí být pouze velezrada, to se bavíme o tom druhém, ano, o tom druhém ...

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Hrubé porušení, teď, co chci říct, hrubé porušení demokratických zásad nebo tak nějak to tam je a, řekněte mi, co je na hrubém porušení demokratických zásad, jestliže v podstatě čeká, až na návrh nového ministra?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Možná předseda Štěch ví.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Žádná velezrada, to je jinej, jinej odstavec, tam je hrubý porušení ústavy. Samozřejmě o tom, jestli to je nebo není hrubý porušení ústavy, by mohl rozhodnout pouze a jen Ústavní soud. K tomu Ústavnímu soudu se to nejdřív musí dostat. Samozřejmě ten proce je dlouhý, je tam Poslanecká sněmovna, ale to neznamená, že v takovémto případě Senát by neměl vážně zvažovat toto právo, které má, který mu ústavodárce svěřil, že ho nepoužije. Řekněte mi, jaký jiný případ hrubého porušení, ne velezrady, ale hrubého porušení by teda jste si představoval, aby tento článek byl uplatněn?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

To byla přímá otázka, prosím, pane doktore.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Tento, tento současnej stav, prostě prohlubuje vládní krizi, protože kdyby, zodpovídá za vládu pouze a jen premiér, pouze a jen premiér a premiér se rozhodl pro určitý krok a prezident mu má umožnit, aby on mohl tu vládu nadále řídit. Jsou to nebezpečný precedenty.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Tak pokud, pokud ...

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Já vám řeknu ten krok, který by byl hrubým porušením. Například, kdyby pan premiér navrhl nového ministra financí a pan prezident jmenoval úplně někoho jiného, tak to už mi přijde, že by bylo velmi hrubé a pak bych se samozřejmě k takové ...

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

To je ve stejné úrovni, ve stejné úrovni.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

A tak to je asi na subjektivním výkladu. A kdo pak má být ten arbitr? Ústavní soud, ne?

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Nebo zcela regulérní pokus o puč. Armáda obsadí parlament z rozkazu prezidenta.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Tak to by byla velezrada.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

To by byla velezrada.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Ale tady je ještě, ještě tam je druhý odstavec a ten mluví o hrubém porušení.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

No, a pane předsedo Štěchu, proč nikoli jen kompetenční stížnost od premiéra, která by zkrátka vyjasnila prostřednictvím Ústavního soudu, zda prezident musí, nebo nemusí odvolat.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Institut kompetenční stížnosti je institut, který má k dispozici předseda vlády. Ústavní žalobu pro hrubé porušení má k dispozici moc zákonodárná a jako iniciátor je Senát.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Ale vy jste člen předsednictva sociální demokracie jako takový, hovoříte s premiérem.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Já především, já tady dneska hovořím především za Senát. Já popisuju, jak se Senát může, může chovat, co mu svěřuje ústava. Jestli se tak bude chovat, o tom rozhodnou pouze a jen senátoři, samozřejmě zváží, budou mít k tomu vyjádření ústavních právníků. Doposud, zatím jsem v drtivé většině slyšel od ústavních právníků, že je to porušení, porušení ústavy. S těmi, s kterými jsem hovořil dneska, tak ty mi tvrdili, že to považují za hrubé porušení ústavy, právě nenašli jiný důvod, který by byl možno považovat za hrubý, pak už to byla ta velezrada, a tudíž my to zvážíme, zváží to většina Senátu, ale myslím si, že pokud Senát by v případě, že tento stav bude pokračovat několik týdnů, to se neodehraje příští týden, několik týdnů a on by abdikoval toto svoje právo, tak se může stát, že by řada lidí začala pochybovat o tom, jestli Senát je ochoten hrát tu vážnou a stěžejní úlohu, který mu ústavodárce dal, zákonodárce dal, protože nikdo jiný takovýto, takovéto právo nemá a já si myslím, že Senát to nezneužívá, že naužívá a samozřejmě je to potřeba zvážit, ale je to určité, určité varování a já si myslím, že prezident, on sám řekl, že si uvědomuje nebo že odvolá, ale neměl by to protahovat několik týdnů. Podle mého několik dnů, může dát nějaké dotazy, ale trvat, že tato podmínka musí být splněna, tam nikde není, že jsou, musí být splněny nějaký podmínky prezidenta. Tam nikde není.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

On i prezident republiky se netají záměrem tedy nebo aspoň touhou Senát zrušit, ale tak, pane Kubero, jak by tedy mělo vypadat ze strany Senátu to uklidnění situace, o kterém vy hovoříte?

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

No, vy jste to naznačil, využít nejprve od mírnějších prostředků až po ty radikální, protože je devátého, tuším, dneska jako takže ještě zatím nic se neděje, jenom tady diskutujeme o něčem, co vůbec nenastalo. Největší show by bylo, kdyby zítra pan prezident, co bysme pak tady debatovali, kdyby ho zítra odvolal, tak o čem tady budeme třetina senátorů ... To by bylo překvapení, jo, takže jako já jenom říkám, zkusme to, je docela dobrý nápad, nejprve ten mírnější. Přece také i tresty postupují, když je opakovaný trestný čin, tak se hned nepostupuje. Jsme před volbami, volební kampaň začala. Co dělá ten náš slavný úřad, který jsme si zřídili pod dohledem, když už tady kandidáti vesele utrácí peníze, ještě nejsou ani zaregistrovaní a už utrácí miliony, kde je služební zákon, když šéf finanční správy řekne, že, nebo oponenti říkají, že finanční správa je pod vlivem Babiše, když finanční správa je podle služebního zákona nezávislá, to znamená, že zřejmě ten služební zákon není tak geniální, jak se nám to z kraje zdálo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Služební zákon dost možná ale bude tématem některé z příštích Devadesátek. Pánové, mockrát díky. Pavel Hasenkopf a Jaroslav Kubera byli našimi hosty.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/

Hezký věčer, mějte se hezy.

Pavel HASENKOPF, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause

Na shledanou.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu ČR /ČSSD/

Na shledanou.

ČT 24

Vloženo: 9. 5. 2017
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1458x, známka: 0