Jaroslav Kubera: homepage

Spíš bych škrtal

ODS začala billboardovou kampaň, kde se zastává českých živnostníků před ataky levice a zároveň nabízí určitá zvýhodnění. Nic proti tomu, ale šel bych dál. Co pracující senioři, jimž se až příliš zpřísnily podmínky přivydělat si k důchodu?

Skutečné politické kouzlo však není skryto v penězích a přerozdělování, ale ve škrtání paragrafů. Existují například tři zákony, které by se daly podstatně zkrátit, což by přineslo obrovské zjednodušení života a podnikání normálních lidí. Předně je to stavební zákon, který je koncipován tak, aby odradil každého, kdo zde chce něco postavit. Troufám si říct, že kdyby tam nebyla třetina věcí, poklesne cena běžně postavené nemovitosti o dobrých dvacet procent.
 
Další normou je zákon o památkové péči, který přisuzuje klíčovou úlohu při rozhodování Národnímu památkovému úřadu, který o celé měsíce a někdy i roky protahuje řízení, přestože správní řád říká, že mají konat neodkladně. A poslední je daň z převodu nemovitostí. Zdá se mi absurdní celá ta debata, jestli daň má platit kupující nebo prodávající. Není nic lehčího než tuto daň už nezvyšovat, ale celou zrušit, protože není tak podstatnou částkou státního rozpočtu a navíc rozhýbá trh s bydlením.
 
No a na závěr jednu dobrou zprávu. V ústavně-právním výboru Senátu neprošel návrh ČSSD na omezení pracovní doby supermarketů v době svátků. Je to taková malá jiskřička naděje uprostřed politické polotmy.

Pravý břeh

Vloženo: 16. 5. 2013
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2023x, známka: 0.1