Jaroslav Kubera: homepage

Rozhovor - V Čechách se hraje spíš kopaná

Jaroslav Kubera raději sleduje hokej, fotbal ho prý tolik nebaví.

Teplice – V ryze letním rozhovoru pro týdeník Směr se teplický primátor, senátor a krajský zastupitel Jaroslav Kubera rozpovídal o vztahu ke sportu a o podpoře sportovních aktivit ve městě.

Pane primátore, jaký máte vztah ke sportu?
Velice kladný. Zrovna nedávno jsem absolvoval let balónem, pokud se to dá považovat za sport. Bylo to v Telči ráno v půl šesté, protože takový let je závislý na několika faktorech včetně počasí. Musím říct, že to byl nádherný zážitek. Věnuji se tenisu a lyžování. Dříve jsem s kamarády také surfoval, ale většina jich propadla cyklistice a já jezdím jenom na kole elektrickém. No a pak také přemýšlím, že se v osmdesáti dám na golf. Někdo mě na něj neustále láká s tím, že se u něj dá kouřit, na druhou stranu je hraní golfu časově náročné. Abychom to shrnuli, tak pasivně můžu téměř jakýkoliv sport, s výjimkou takového toho boxu v klecích; násilné sporty se mi příliš nelíbí.

Sledujete fotbal?

Fotbal sleduji minimálně. Když už se na nějaký podívám, tak spíš na zahraniční. Rozlišuji fotbal a kopanou a mám pocit, že u nás se hraje převážně ta kopaná. Celkově se mi zdá, že hřiště na fotbal je příliš dlouhé a hráčům pak v druhé půli docházejí síly, čímž se hra stává příliš pomalou. Však se také podívejte, že na popularitě získaly nejrůznější verze fotbalu na malém hřišti, jako je třeba futsal. Přesto respektuji, že fotbal je fenoménem, u nás je spolu s hokejem nejoblíbenějším sportem. Mě osobně hokej baví víc.

Pohybuji se v okruhu různých sportovců a občas slýchávám, že město Teplice podle nich málo podporuje sport...

Nesmysl. Teplice podporují sport výrazně. Když jste přišel a viděl jste, jak jsem podepisoval ten velký štos papírů, většina se týkala financí do sportu. Řekl bych, že ta výtka směřovala na to, že nepodporujeme profi sport. To je do jisté míry pravda. Naším cílem je, aby děti a mládež netrávily většinu času u tabletů a počítačů, snažíme se, aby hlavně sportovaly. Je nám celkem jedno, jestli hrají badminton nebo fotbal.. . Je pravda, že co se sportovní infrastruktury týče, dělá město hodně, modernizujeme aquacentrum, na sportovní halu bude napojen nový zimní stadion, na Angru vybudujeme skate park.

Zaznamenal jsem stížnost na to, že v Teplicích chybí otevřené venkovní koupaliště...

Koupaliště v Teplicích v dohledné době bude. Musí se zohlednit i to, že tu jsou i jiné, řekněme, konkurenční vodní plochy, jako je Milada nebo Barbora. Musí se vzít v potaz také hygienické nároky, které jsou v dnešní době znatelné. V rámci modernizace Aquacentra také bude k dispozici zhruba 27metrový bazén s teplou vodou, který lidem chyběl.

Vy jste známý i coby propagátor kouření. Jaký máte názor na spojení kuřáků a sportu? Jde to dohromady?

Ano, řekl bych, že kuřáků ve sportu se pohybuje spousta, včetně profi sportovců, dokonce bych řekl, že jich je tam víc, než byste si myslel. Znám profi fotbalisty i hokejisty, kteří kouří a málokdo to o nich ví. Moji spoluhráči z tenisu se kolikrát diví, jak dobře dobíhám míčky, ale to je dáno i tím, že tenisové hřiště je malé. Když jsem se zúčastnil silvestrovského běhu na 800 metrů při teplotě -12 stupňů Celsia, bylo to příšerné. Sjezdové lyžování zvládám bez problémů.

Poslední otázka: Daří se Teplicím celkově?

Daří se jim dobře. Na účtě máme přes miliardu korun, připravujeme se na již zmíněné stavby zimního stadionu a aquacentra. Nakupujeme hybridní trolejbusy, investujeme do komunikace na Doubravku i jinde... Na aquacentrum půjde 200 miliónů, na zimní stadion zhruba 160. Pro peníze máme užití, ale dnes je skoro u všeho problém s úřady, které se musí sáhodlouze vyjadřovat téměř ke všemu, stejně jako další různé organizace a spolky, proto nastávají časové prodlevy. Jsme připraveni na krizi, která nepochybně přijde. Největší problémy mají v jiných městech především s údržbou zařízení, peníze na stavbu seženou, ale provoz, to je celoroční finanční zátěž. My hospodaříme tak, abychom i v době krize měli z čeho brát.

Směr -týdeník

Vloženo: 18. 7. 2017
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1393x, známka: 0.2