Jaroslav Kubera: homepage

Holovská by ghetta neřešila, Kubera chce lidem platit po dnech

Duel na Blesk.cz. Vyloučené lokality, které z hlediska bezpečnosti i zdraví ohrožují města Duchcov a Krupka, by kandidátka na senátorku Terezie Holovská (za SPOZ) neřešila, dokud by o to nestáli lidí, kteří v ghettech bydlí. Jaroslav Kubera (ODS), který v říjnových volbách hájí na Teplicku svůj mandát v horní komoře parlamentu, by řešení viděl v okamžitých výplatách za odvedenou práci po každém dnu. Lidi by to podle něj k práci více motivovalo.

Problematické a podle Terezie Holovské dokonce neřešitelné jsou některé vyloučené lokality na Teplicku, kde Holovská i Kubera kandidují. Města Krupka a Duchcov se potýkají kvůli ghettům s problémy s bezpečností i zdravotními riziky. Jaký by byl první krok, který by po zvolení senátorem udělali?
Jaroslav Kubera: „Existují rovnice, které v našem politickém systému nemají řešení. Oni jsou pracovití, není pravda, že nejsou, protože dokážou vykopat výkop 300 metrů, aby získali kabel, který vypálí a odevzdají ve sběrných surovinách. Jejich způsob života je poněkud jiný než náš. Oni nejsou ochotni za žádných okolností měsíc pracovat a za měsíc si přijít pro peníze. Udělají neuvěřitelné věci, když dostanou okamžitě zaplaceno. To my ale nedokážeme z důvodů administrativních. To je způsob, jakým bychom je alespoň trochu resocializovali. Co připravuje vláda – zákon o sociálním bydlení – to nemůže fungovat.“

Terezie Holovská: „O té celé věci hovoří naše Ústava, kdy říká, že většina je povinna chránit tu menšinu. Nemyslím, že jakákoliv výše peněz může spravit potíže s menšinami. Mám heslo pospolitost. Je potřeba, abychom podali pomocnou ruku, pokud si o ni požádají. Nemyslím, že my jsme tu od toho, abychom zařizovali nějaké začleňování a resocializaci. Způsob života Romů i bezdomovců je svým způsobem výraz touhy po svobodě. Nemyslím, že za peníze si začleňování koupíme. To není zboží.“
Jak by se postavili k zákonům, které se týkají celého Česka?

Podpořili byste zrušení zákazu prodeje o státních svátcích?

Kubera: Samozřejmě ano. Podali jsme na to ústavní stížnost.

Holovská: Podpořila bych zrušení. Je to o dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Zákon brzdící skokový nárůst platů politiků od ledna 2019 už leží ve Sněmovně. Pokud se dostanete do Senátu, zvednete pro něj ruku?

Holovská: Domnívala jsem se, že býti politikem je čest.

Kubera: Považuji to za nesmysl, já se za to nestydím. Za dobu, kdy Špidla zmrazil platy, tak stouply v nepodnikatelské sféře o 26 %.

Byli byste pro zrušení zákazu kouření v restauracích?
Kubera: Ano. Pro zrušení.

Holovská: Opět je to o dohodě mezi provozovatelem restaurace a hostem. Zvedla bych ruku pro zrušení jakéhokoliv zákona, který rozhoduje, zda kouřit nebo nekouřit.

Jak byste se postavili ke zrušení 75procentní slevy na jízdném pro studenty a důchodce. Zrušili byste ji?
Holovská: Znovu to samé, zákon není samospasitelný.

Kubera: Ano, jasně. U nás už jezdí senioři dávno zadarmo.

Novela insolvenčního zákona chce rozšířit možnosti osobního bankrotu, padnout může podmínka nutnosti splatit na konci alespoň 30 % svých dluhů. Jste pro takovou variantu?
Kubera: Jsem pro podobnou variantu, protože ten stav je neúnosný. Je to stejné, jako když soud uloží zaplatit někomu škodu 50 milionů korun a on je zavřený. Jak ji asi bude splácet.
Holovská: Souhlasím s panem Kuberou.

Zvednete ruku pro aktuální podobu státního rozpočtu se schodkem 40 miliard korun?
Holovská: Nevím, jaký bude schodek ve chvíli, kdy se stanu senátorem. (Senát o rozpočtu nerozhoduje - pozn. red.)

A jedna otázka z obecného přehledu - Víte, kolik je aktuálně průměrná mzda v Česku?
Kubera: Je, tuším, 32 tisíc a něco. Nejsem povinen si to pamatovat. (hledá v podkladech) Je to 32 725 korun, zatímco v podnikatelské sféře je to 31 963 korun. (Údaje Českého statist. úřadu: V 1. čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda v národním hospodářství celkem 30 265 Kč.)

Kolik stojí kampaň a kdo ji platí?
Terezie Holovská si podle svých slov kampaň do Senátu platí sama. Prozatím ji stála zhruba 110 tisíc korun. „Jela jsem si do továrny koupit 10 tisíc symbolů mé volební kapaně, což je vařečka. Dokonce jsem si zaplatila sama kauci, je na ni uzavřená smlouva na sponzorský dar. Vařečky mě stály 106 tisíc. Samolepky asi tři tisíce a nějaká nafta do mého auta. Billboardy nevyhrávají kampaň, už vůbec ne na venkově,“ informovala s tím, že Strana práv občanů Zemanovci, která ji podporuje, jí zatím nic nepřispěla.

To Jaroslav Kubera musí podle svých slov vzít za vděk „pouze“ penězi z hlavní kanceláře ODS. „Peníze mám jen od hlavní kanceláře, ty se neblíží těm limitům ani na světelná léta. Je to, tuším, na první kolo asi 200 tisíc a na druhé asi 100 tisíc korun. Utratí se rychle, ale víc nehodlám utratit. Já si nemůžu objednat ani ty vařečky, já musím požádat hlavní kancelář a ta musí vystavit objednávku... Komunální kampaň si odjakživa platíme sami, kandidáti podle pořadí dávají peníze. Ten první, já, jsem dal 20 tisíc,“ prozradil senátor, který v případě úspěchu načne už 4. funkční období v horní parlamentní komoře a který kandiduje zároveň znovu i na teplickou radnici.

Podívejte se na záznam celého duelu
 
Blesk.cz

Vloženo: 3. 9. 2018
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 974x, známka: 0.2