Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostní recepci u příležitosti 70. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti 70. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky

Praha, Palác Žofín, 25. září 2019

Vážený pane velvyslanče ZHANGu, vážené paní velvyslankyně, vážení pánové velvyslanci, dámy a pánové,

TA-ŤIA CHAO! VŠEM DOBRÝ DEN!

70 let od vzniku moderní Číny, která si tu dnes připomínáme, je z pohledu pěti tisícleté čínské historie jen velmi kratičká doba.

Přesto za tento minimální časový úsek, urazila Čína nevídaný kus cesty a prošla ohromnou proměnou. Z rozvrácené říše, kde lidé umírali hladem, se proměnila v rozhodující ekonomiku světa a lídra v mnoha oborech.

To, co Čína za posledních sedmdesát let dokázala, nemá ve světových dějinách mnoho srovnání a je správné k tomu čínskému lidu - prostřednictvím pana velvyslance - pogratulovat.

Spolu s velkou ekonomickou mocí a pozicí světové velmoci, kterou dnes ČLR ve světě má, ovšem nutně přichází také velká zodpovědnost. Čínská společnost, čínská kultura, tradice, zvyky a vnímání světa jsou diametrálně jiné než náš západní způsob života. Vzájemný respekt a úcta mezi našimi zeměmi je proto nutnou podmínkou dobrých vzájemných vztahů. Je důležité hledat vzájemné porozumění a snažit se pochopit a respektovat jeden druhého. A samozřejmě snažit se stavět pozitivní příklady vzájemné spolupráce.

Konfucius jednu řekl, že člověk má “dvě uši a jednu pusu, aby dvakrát tolik poslouchal, než mluvil”. Jsou to moudrá slova, která jsou v těchto dnech zvlášť aktuální i v našich Česko - čínských vztazích.

Věřím ale, že případné těžkosti dokážeme úspěšně vyřešit ku prospěchu vzájemné spolupráce. A když se budeme řídit Konfuciovou radou, a budeme si vzájemně více naslouchat, postupně jeden druhému více porozumíme a případná nedorozumění vyřešíme.

Jsem proto rád, že si dnes s vámi pane velvyslanče, mohu připít na oslavu sedmdesáti let Čínské lidové republiky.

KAN-PEJ!  Na zdraví
 

Vloženo: 25. 9. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 342x, známka: 0.8