Jaroslav Kubera: homepage

Nový šéf ODS? Fiala. A sblížíme se se svobodnými

ODS utrpěla ve volbách do sněmovny drtivou porážku. Zvednout ze země by ji mohl nový předseda Petr Fiala, ministr školství ve vládě Petra Nečase, který dosud není ani členem strany. Občanští demokraté by měli také zahájit námluvy se Stranou svobodných občanů, řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Četl jste dopis poslance Bohuslava Svobody, ve kterém z volebního neúspěchu ODS viní policii, média a zrádce? Souhlasíte s ním?
Ten komplex je mnohem složitější. Václav Klaus zase tvrdí, že za to může Petr Mach a jeho Strana svobodných občanů. Všecko je to částečně pravda. Ale ze 70 procent jsme to způsobili my sami vlastními chybami.

Kritika říká, že v kampani ODS ukázala, co nechce, pobavila veřejnost několika vtipnými hesly. Ale řekla vlastně voličům, co chce?
Můžeme analyzovat, co mohlo být jinak. Asi na ty básničky ve vážné době zrovna nikdo neměl náladu. To nemuselo být. Ale říkat témata? To by se nám každý vysmál. Nemohli jsme říci, že nechceme zvyšovat daně (Nečasova vláda daně zvedla - pozn. red.). Nejsilnější argument jsme nemohli použít. ODS nemusí vlastně dělat nic zvláštního, ona by měla dělat jen to, co má ve svých stanovách a starém programu, na kterém nemusí měnit ani čárku. Kdyby to dělala, tak by takhle nedopadla. Ale ODS to nedělala. Podlehla populistickým vlnám.

Budete teď chtít stmelit pravici, jak po tom před volbami volal Václav Klaus?
První krok určitě bude - a v ODS na něj všichni slyší - sbližování se svobodnými (Strana svobodných občanů - pozn. red.). V podstatě - program svobodných je program ODS s malými úpravami.

Chcete se s nimi sloučit?

To je předčasné. To by bylo složité. Ale spolupráce složitá není, ta by šla i s TOP 09. Pravicové strany by se neměly vzájemně okopávat. Pro to tady není místo. Jeden z nejtěžších úkolů je dokázat, že i pravicová politika je sociální. Každý si totiž myslí, že je jen pro bohaté.

Už jste se svobodnými navázali kontakt? Mají zájem o spolupráci s ODS?

To nastane, až se bude blížit kongres ODS. Teď se každý zabývá jen technickými věcmi - že nejsou peníze a jak to uděláme. Paralelně by mohlo proběhnout jednání se svobodnými o spolupráci a programovém průniku. Myslím si, že na to budou svobodní slyšet. A co jsem slyšel od členské základny, tak na to slyší. Bylo by dobré nějakým způsobem pravicovou politiku sjednotit. Prezident Klaus udělal jednu věc špatně - vybral si špatného parťáka, paní Bobošíkovou. On byl odjakživa špatný kádrovák.

Jak ta spolupráce se Stranou svobodných občanů bude vypadat? Budete mít společnou kandidátku?

To předbíháme. Musí to mít etapy. Třeba první krok by mohl být, že by se svobodní mohli prezentovat na našem kongresu. Mohl by tam vystoupit pan Mach (předseda strany - pozn. red.) nebo někdo od nich. To není problém. Pokud má pravice uspět, tak se nemůže roztříštit na deset malých stran. Ani TOP 09 nemá dobrý výsledek, také prohrála. Na druhou stranu, ani levice nedostala ve volbách tolik hlasů a nemá většinu.

Přinese kongres ODS v lednu nějakou změnu?
Kongres by mohl zvolit předsedu, prvního místopředsedu a  jednoho řadového místopředsedu. To je optimální. Snížením počtu lidí ve vedení se zabrání nočním dohodám.

Budou ve vedení nové tváře? Hodně jsem slyšela o tom, že byste tam chtěli bývalého ministra školství Petra Fialu, který ani není členem ODS.
Situace je mimořádná. Za normálních okolností by Petr Fiala nemohl být ničím. Ale za mimořádných okolností, ve kterých se nacházíme, si umím představit, že by Petr Fiala byl předsedou ODS. Je to naprosto výjimečná situace, normální by to být nemělo.  Ve výkonné radě nebo předsednictvu by měl být tak po pěti letech členství. Ale na to prostor není. Považuji to za velmi dobré řešení. Fiala byl jediný, kdo v předvolebních debatách hovořil tak, že to mělo hlavu a patu. Navíc není spojen s byznysem. Je to nouzové řešení, ale v tuhle chvíli je správné.

Vy předsedou být nechcete?
V žádném případě.

A Miroslava Němcová?
To je složitější. Mirka Němcová by mohla být předsedkyní, ale pak by to znamenalo, že si předseda má jmenovat své místopředsedy sám. Na výkonné radě řekla, že bude usilovat o post předsedkyně a o nic jiného. To je dost sebevražedná věta.

Proč by si měla Němcová jmenovat místopředsedy sama?
Pokud by byla Mirka Němcová předsedkyní a k tomu by jí zvolili staronové místopředsedy, tak je to konečná. Nic se nezmění.

A co Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti? Zvažuje, jestli na předsedu ODS také nebude kandidovat.
On ve skutečnosti nechce být předsedou. On chce být jen u toho. On není vůdčí typ. To je evidentní. Vytěžil z toho, že ho Nečas odvolal, tím bere body. Ale není to rváč. Vůdci buď jsou, nebo nejsou. Fiala se právě ukázal jako člověk, který se na to hodí. Zájemců bude hodně.

Tyden.cz - Karolina Brožová
 

Vloženo: 8. 11. 2013
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1841x, známka: 0