Jaroslav Kubera: homepage

Projev místopředsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti Národního dne Chorvatské republiky

Vaše excellence, vážení ústavní činitelé, dámy a pánové,

dovolte mi, abych vás všechny co nejsrdečněji pozdravil při příležitosti Národního dne Chorvatské republiky. Letošní výročí je o to významnější, že je to 25 let, kdy mezinárodní společenství přijalo právo Chorvatů vzít svůj osud do svých vlastních rukou a uznalo nezávislé Chorvatsko.
Dnes je Chorvatsko respektovanou zemí, členem NATO a EU. Chorvaté jsou pro Evropu v mnoha ohledech důležití. Nemyslím tím teď skvostný Jadran nebo vyhledávané horské hřebeny. Mám tím na mysli postavení Chorvatské republiky v rámci celého západního Balkánu a význam Chorvatska z geopolitického pohledu celého tohoto regionu. Připomínám to proto, že s Chorvaty sdílíme společné hodnoty, společné cíle a také společná rizika.

Nemusím jistě připomínat, že naše národy jsou si velmi blízké. Byli jsme dlouho součástí jedné říše. Byli to Češi, kteří objevili Dalmácii pro turistický ruch, byli to Češi, kteří jako jedni z prvních začali mimo hlavní sezónu jezdit do Chorvatska na kole a do hor. V Chorvatsku žije velmi silná česká komunita a Daruvar je snad po Splitu či Makarské neznámější chorvatské město v Česku.

Dnes už jsou naše vztahy natolik propojené a blízké, že každoročně tráví pracovní léto na chorvatském pobřeží i skupina českých policistů, vyslaných sem, aby pomáhali českým turistům. Měl jsem tu čest zúčastnit se státní návštěvy našeho prezidenta v Chorvatsku letos na jaře. V průběhu této návštěvy se také velmi intenzivně řešily české investice v Chorvatsku, především do turistické infrastruktury.
A obráceně. Česká republika, Praha, je místem, kde našlo svůj druhý domov mnoho Chorvatů. Mnozí jste přítomni i zde.

Nečekají nás možná, ve společné Evropské unii, lehké časy. O to více je dobré si připomínat taková výročí jako je Den nezávislosti a mezinárodního uznání.

Přeji vám, vážená paní velvyslankyně, i všem hostům, vše nejlepší k výročí pět a dvaceti let od mezinárodního uznání a přeji vám vše nejlepší ke Dni nezávislosti.

Hezký den!

Vloženo: 16. 5. 2017
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1292x, známka: 0