Jaroslav Kubera: homepage

Projev na recepci u příležitosti Dne ústavy Polské republiky

Projev předsedy Senátu PČR pana Jaroslava Kubery na recepci u příležitosti Dne ústavy Polské republiky

7. května 2019, velvyslanectví Polské republiky, Praha 1

Vážená paní velvyslankyně  ĆWIORO, vážené dámy, vážení pánové…

DZIEŃ DOBRY

Jsem rád, že mohu tady společně s Vámi a všemi přítomnými hosty oslavit státní svátek Polské republiky. Tento “svátek ústavy” se slaví na památku prohlášení ústavy ze dne 3. května roku 1791. Jedná se tak snad o první moderní psanou ústavu v Evropě a po Spojených Státech Amerických - o druhou na světě.

Nejsem si jist, zda je tento vzácný dokument v Polsku vystavený pro  návštěvníky. Příští týden uskutečním první oficiální návštěvu Polska v pozici předsedy Senátu, a pokud to bude časově možné a bude vhodná příležitost, tak se rád na tuto historickou listinu podívám.

Myslím, že můžu za nás oba, sebe i paní velvyslankyni, říct, že nás velmi těší zintenzivnění  Česko - Polské spolupráce jak v oblasti politické, tak i ekonomické a také kulturní. Podle našeho ministerstva průmyslu, se naše obchodní spolupráce za prvních třináct let tohoto tisíciletí zpětinásobila! Věřím, že tento trend bude i nadále pokračovat. O konkrétních projektech spolupráce jsem s paní velvyslankyní již diskutoval při velmi přátelském jednání a dohodli jsme se, že v těchto užitečných setkáních budeme pokračovat.

Naše spolupráce se samozřejmě neodehrává jen na poli bilaterálním, ale také v rámci Višegrádské čtyřky. Společně ještě se Slovenskem a Maďarskem se nám daří diskutovat a prosazovat témata společného zájmu na půdě Evropské unie. Ukazuje se, že tato naše regionální spolupráce dokáže být aktivním a konstruktivním aktérem v evropské politice, i proto si úzkých vazeb s Polskem velmi vážím.

Dovolte mi, na závěr připít na rozvoj této spolupráce a samozřejmě také na zdraví a Den ústavy!

DZIEKUJE 
NA ZDROWIE!

 

Vloženo: 7. 5. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 651x, známka: 0.3