Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku Albánské republiky

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku Albánské republiky

19. listopadu 2019, Palác Žofín, Praha 1

Vážený pane velvyslanče, vaše excelence, dámy a pánové.

Diplomatické styky Československé republiky a Albánie byly navázány v červenci r. 1922. Na úroveň velvyslanců byly ale povýšeny obnovením styků dne 1. ledna 1993.

Určitá stagnace vzájemných vztahů na nejvyšší úrovni před Listopadem 89 neměla dopad na objem obchodní výměny, který byl tradičně vysoký. Ve druhé polovině 80. let bylo Československo dokonce největším obchodním partnerem Albánie. Po demokratických změnách v obou zemích, nabraly vzájemné vztahy velmi rychle kvalitativně nový obsah a výrazně se ožily.

Česká republika, a já to říkám nejrůznějších fórech opakovaně, podporuje Albánie na její cestě do evropských integračních seskupení. Podpora politických a ekonomických reforem vedoucích ke stabilitě a prosperitě Albánie i celého regionu západního Balkánu je v zájmu České republiky. Tento zájem reflektovaly i priority našeho předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2009. Západní Balkán, nebo chcete-li, jihovýchodní Evropa, má stabilní podporu České republiky a patří mezi geografické priority mojí zahraniční politiky, stejně jako Ministerstva zahraničních věcí.

Dovolte mi, pane velvyslanče, vážení hosté, abych svou zdravici zakončil velkým blahopřáním ke státnímu svátku Albánie!

Děkuji za pozornost!

Vloženo: 19. 11. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 221x, známka: 1.2