Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostní recepci u příležitosti 96. výročí vzniku Turecké republiky

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostní recepci pořádané mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Turecké republiky v ČR panem Ahmetem Necati Bigalim u příležitosti 96. výročí vzniku Turecké republiky
29. října 2019, Hotel International Prague, Praha 6

Vážený pane velvyslanče BIGALI ,vaše excelence, dámy a pánové,

velmi rád jsem přijal pozvání zúčastnit se dnešní recepce u příležitosti oslav vyhlášení Dne republiky, jehož výročí si dnes připomínáme. Vím, že je to jedna z posledních akcí, kterou pane velvyslanče pořádáte před svým návratem do Turecka. Proto jsem rád, že i zde vám mohu poděkovat za podporu v rozvoji česko-tureckých vztahů.

Je to i vaše zásluha, že  každý rok si přes sto padesát tisíc Čechů vybírá Turecko za svou prázdninovou destinaci. Samozřejmě i já se svou paní jsme Turecko navštívili a dodnes rádi vzpomínáme na přírodní krásy vaši země i proslulou tureckou pohostinnost.

Letos je to již 95 let od podepsání Smlouvy o přátelství mezi Českou republikou a Tureckem. Věřím, že i s Vaším nástupcem bude pokračovat pozitivní spolupráce mezi našimi zeměmi. A to jak na parlamentní úrovni, tak i ve všech oblastech společného zájmu od obchodu k turistice. 

Turecko je velký a úspěšný národ. Turci v dobách Osmanské říše i moderní Turecké republiky hráli a hrají zásadní roli ve svém regionu. Věřím, že představitelé Turecka jsou si této role, v pozitivním slova smyslu, vědomi. A že současná složitá situace na syrsko-turecké hranici bude brzy vyřešena diplomatickou cestou. Vždyť Turecko je členem NATO, stejně jako Česká republika. Přejeme si, aby naši partneři byli vnímáni pozitivně. A Turecko jako země, jejímž zájmem je stabilita a rozvoj Blízkého Východu.

Vážený pane velvyslanče, dovolte mi ještě jednou poděkovat za Vaši práci, a popřát Vám i všem občanům Turecké republiky k dnešnímu národnímu svátku vše dobré!

Na zdraví!

 

Vloženo: 29. 10. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 242x, známka: 1