Jaroslav Kubera: homepage

Projev na slavnostním setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu Armády České republiky

Projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery na slavnostním setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu Armády České republiky.
15. října 2019, Konferenční sál Domu armády Praha, Praha 6

Vážený pane prezidente, vážený pane ministře, vážený pane náčelníku generálního štábu, velitelé a vojáci, dámy a pánové!

Když byl 15. října 1919 ustaven Generální štáb, později Hlavní štáb československé branné moci, začala se psát nová kapitola dějin československého a poté českého vojenství.

Generální štáb se měl při svém vzniku o co opřít. Československá armáda, s trochou nadsázky řečeno, existovala vlastně dříve, než vůbec vznikl samostatný československý stát. Přesto před nově vzniklým velitelstvím stály obrovské výzvy především ve stabilizaci velení a řízení armády, logistické úkoly, vyzbrojování, členění a tak dále.

Dovolte, abych v této souvislosti zmínil jméno francouzského generála Maurice Pellého, který sehrál významnou roli v budování prvního generálního štábu. Na začátku roku 1919 přijal výzvu československé vlády a přijel do Prahy, aby pomohl budovat struktury generálního štábu a postavil armádu na moderní základy. Prezident Masaryk mu také dočasně předal post nejvyššího velitele československých ozbrojených sil.

Sotva generální štáb československou ozbrojenou moc stabilizoval a nadechl se k modernizaci armády, přišel Mnichov. Ale ani za války nepřestalo exilové velitelství plnit roli generálního štábu.

Potom přišly další zlomové okamžiky. Nejprve integrace našich vojáků ze západní a východní fronty do jediné československé armády, následně komunistický převrat, tvrdé čistky ve velitelském sboru, likvidace těch, kteří se během okupace rozhodli bojovat za svou vlast na Západě.

Nové výzvy přinesl rok 1989, respektive rok 1990 a v roce 1999 začlenění České republiky do struktur NATO. Viděno dnešním pohledem -  i přes devastaci komunistickým režimem se během těchto desíti let československá, respektive česká armáda dokázala neuvěřitelně rychle zapojit do mezinárodních vojenských misí.  Ať již to byly operace Pouštní štít a Pouštní bouře v roce 1991 v Kuvajtu, nebo mise IFOR v Bosně a Hercegovině. Nelze nevzpomenout skvělé nasazení vojáků během katastrofálních povodní na Moravě v roce 1997.

Jsem rád, že jako předseda Senátu se na svých zahraničních cestách, při nejrůznějších přijetích a na mezinárodních akcích setkávám s respektem k české armádě. Mohu potvrdit, že naši vojáci mají ve světě velmi dobré jméno a skvělou pověst. Kdybychom k tomu přidali více odvahy a rychlosti v modernizaci armády, bylo by to téměř dokonalé.

Přeji armádě České republiky, generálnímu štábu a velitelům, aby do druhé stovky své existence vykročili s odvahou, jasnými cíli, ale také s jasným zadáním od nás, politiků.

Děkuji za pozornost.
 

Vloženo: 15. 10. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 214x, známka: 0.8