Jaroslav Kubera: homepage

Projev na Výročním setkání členů a přátel Česko-izraelské smíšené obchodní komory

Projev předsedy Senát PČR Jaroslava Kubery na Výročním setkání členů a přátel Česko-izraelské smíšené obchodní komory Kaiserštejnský palác, Praha 1, 11. prosince 2019

Vážení a milí hosté,

 

s radostí jsem přijal pozvání k tradičnímu setkání česko-izraelské smíšené obchodní komory. Rád bych vám poděkoval za veškerou práci, kterou již déle než 20 let děláte pro rozvoj česko-izraelských vztahů. Ať se již jedná o spoluorganizaci sektorových misí českých podnikatelů do Státu Izrael nebo o podporu a vzdělávání veřejnosti v oblasti bezpečnostní politiky či kybernetiky.

Také Vámi udělovaná Cena Arnošta Lustiga osobám naplňujícím vlastnosti, jakými jsou „odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost,“ patří již 8 let mezi prestižní ocenění v České republice.

Vaše úloha je zcela správně deklarovaná hesly: Podporujeme obchod. Spojujeme národy. Tvoříme hodnoty.

To jsou hesla, kterými se i já řídím při svých zahraničních cestách, i když někdy zůstávají ne zcela správně pochopena. Jsem rád, že podpora Státu Izrael patří již léta mezi hlavní pilíře české zahraniční politiky. Na pravidelných setkáních českých nejvyšších ústavních činitelů máme spoustu témat, kde se neshodneme nebo shodu hledáme velmi složitě.

Těší mě, že podpora Státu Izrael patří mezi ty body, na kterých se všichni, bez výjimky, shodneme. Bohužel otevřená podpora České republiky Izraeli je mezi členskými státy EU čím dál vzácnější. Antipatie se projevují jak nárůstem antisemitismu v jednotlivých zemích Unie, tak různými výzvami či deklaracemi a dokonce zákonnými opatřeními institucí EU, namířenými proti Izraeli.

Patří mezi ně i nedávné nařízení Soudního dvora o takzvaném „labelingu“. Povinné označení izraelských výrobků pocházejících z okupovaných území, je výsledkem tvrdé kampaně usilující o bojkot Státu Izrael.

Budu rád, pokud se nám společně podaří přijít s iniciativou, která by mohla vést ke změně této evropské legislativy.

Na závěr mi dovolte popřát Vám hodně úspěchů a sil ve Vašich obchodních i veřejných aktivitách a popřát Vám i Vašim rodinám pokojné prožití nadcházejících Svátků Světel, Chanuky i vánoc.

Vše dobré v novém roce.

Vloženo: 11. 12. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 121x, známka: 1.5