Jaroslav Kubera: homepage

Projev na zahájení Mezinárodního sympozia u příležitosti 200. výročí úmrtí Gašpera Rojka

Projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery na zahájení Mezinárodního sympozia u příležitosti 200. výročí úmrtí Gašpera Rojka

Karlova Univerzita Praha, středa 24. dubna 2019

Vážený předsedo Národní rady Slovinské republiky
Vážený páni rektoři,
Vaše excellence,
Vážené dámy a pánové

Jsem rád, že zde spolu s vámi mohu být dnes přítomen a zúčastnit se zahájení vaší konference vlastně dřív, než se se svým kolegou, panem předsedou Kovšcou, setkám na bilaterálním jednání.

Když jsem se dozvěděl, že jedním ze slovutných rektorů naší Alma mater byl i slovinský učenec Gašper Rojko, ani mě to nepřekvapilo. Osudy našich dvou národů, jejich dějiny toho mají tolik společného, že je jen přirozené, že Češi se vyskytovali a vyskytují ve Slovinsku a Slovinci působili a působí u nás.

Rozpad Rakouska-Uherska nás zdánlivě na pár desítek let rozdělil. Říkám jen zdánlivě, protože to bylo právě Slovinsko, tehdy součást Jugoslávie, přes které se Češi dostávali do svobodného světa, do Rakouska, kudy, samozřejmě s benevolencí jugoslávských a slovinských úřadů, prchali na Západ.

A ti, kteří měli štěstí, dostali povolení a mohli svou letní dovolenou trávit na Istrii, se tam už, i v dobách bídy a totality u nás, cítili jako na západě.

Jedno slovinské přísloví říká, že slova se nepočítají, ale váží.

Dovolte mi proto, abych s veškerou vahou řekl, že přejí vaší konferenci úspěch, slovinské delegaci v čele s panem předsedou Kovšcou úspěšná jednání v České republice. Snad na tom budu mít rovněž malý podíl.

Děkuji, hezký den!
 

Vloženo: 24. 4. 2019
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 677x, známka: 0.3