Jaroslav Kubera: homepage

V. K. testující

Exprezident a expředseda ODS Václav Klaus vystoupil na Primě a přišly povodně. Souvislost byla sice náhodná, ale souběh obou událostí způsobil, že Klausovo vystoupení bylo nejdříve zastíněno obrazy zatopených budov a posléze úplně zapomenuto. Co chtěl vlastně říct?

Neumím to úplně vyhodnotit, protože jsem neviděl celé vystoupení a četl jsem jen jeho přepis. První dojem však byl: VK testuje, jaká je jeho poptávka po politickém návratu, to je evidentní.
 
Můj názor je, že měl ještě chvíli počkat, alespoň do podzimu, kdy budou statisticky hodnověrně zdokumentované výsledky novoroční amnestie. Patřím k těm, kteří tvrdí, že reálné výsledky nebudou zdaleka tak špatné jako katastrofické mediální a jiné prognózy. A za druhé, chce to čas, tedy dostatečnou dobu na to, kdy se ze zdánlivě nesnesitelného člověka stává legenda a to VK určitě je.
 
Naprosto zbytečná však byla jeho narážka na slabé lídrovství Petra Nečase. Příliš to působilo jako okopávání kotníku člověka, který může chybovat, ale přesto o něco reálně usiluje a není bez výsledků. Obecně řečeno, nejhorší možný způsob jak se dostat do určitého společenství je kritizovat jejího šéfa.
 
Celá léta tvrdím, že Klausův odchod z ODS v roce 2008 byl nešťastný. Na pražském kongresu tehdy tvrdil, že občanští demokraté ustupují z důležitých principů a posunují se do středu politického spektra. Ano, to jsem si tehdy myslel i já a kritizoval jsem názory tehdejšího vedení, že se musíme široce rozkročit. Tehdy se vycházelo z mechanické představy, že rozkročení do středu automaticky přinese více procent ve volbách. To je pochopitelně nesmysl. Výsledkem bylo, že voličské jádro ODS změklo a nestálí voliči od nás odpadli při první větší krizi.
 
V životě i v politice platí opak: abyste mohli něčím pohnout, musíte být vyhraněný a pokud ve své práci budete mít úspěch, ostatní se už přidají.

Pravý břeh

Vloženo: 13. 6. 2013
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1929x, známka: 0.1