Jaroslav Kubera: homepage

Žaloba má Klause poškodit, aby se nemohl vrátit do politiky

Cílem návrhu žaloby na Václava Klause je dosluhujícího prezidenta dehonestovat, aby se už nemohl politicky angažovat, soudí předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. Naopak podle jednoho z iniciátorů žaloby, místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by Senát dal najevo, že nebude tolerovat porušování ústavy.

O podání žaloby na Václava Klause Ústavnímu soudu bude horní komora rozhodovat v pondělí. "Jdeme s kulovnicí na mouchu," uvedl senátor ODS Jaroslav Kubera v nedělní Partii na Primě s tím, že s návrhem 28 senátorů nesouhlasí.

"Je třeba ho dehonestovat tak, aby už neměl žádnou šanci zasahovat do politického dění," soudí teplický senátor. Přijde mu nelogické, že žaloba má být podána několik dní před koncem Klausova mandátu. Kubera prohlásil, že mu do e-mailové schránky chodí "výhružné dopisy, že máme žalobu podpořit".

Dienstbier zdůraznil, že nejde o to Klause potrestat, není to podle něho podstatou návrhu žaloby. Senát se podle Dienstbiera brání podle něho protiústavnímu jednání jiné instituce. "Senát dá najevo, že porušování ústavy nebude tolerovat. Chráníme demokratický řád do budoucna," řekl.

Velezradou bylo podepsání Lisabonské smlouvy

Návrh žaloby podepsalo 28 z 81 senátorů. Před Ústavní soud chtějí prezidenta postavit kromě jiného kvůli novoroční amnestii a otálení s podpisem doplňku Lisabonské smlouvy či dodatku k Evropské sociální chartě.

Vyčítají mu také to, že nerozhodl ve věci jmenování jedno z čekatelů na soudce, ač mu to nařídil soud. "Pokud nejmenoval soudce, tak je to na diskusi nebo na nátlak, ale rozhodně to není velezrada. Používáme prostředek, který té situaci neodpovídá," prohlásil Kubera. "Velezradou bylo podepsání Lisabonské smlouvy," dodal senátor.

Dienstbier připustil, že velezrada je jako pojem nešťastný. Méně emocí by podle něho například vyvolávalo to, pokud by ústava pojednávala o ústavním deliktu. Upozornil také na to, že řada lidí si plete velezradu z vlastizradou.

Zatímco vlastizradu spáchá každý občan, který se dopustí teroristického činu, teroru, sabotáže či rozvracení republiky, z velezrady může být obviněn jen prezident republiky. Definuje se jako "jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". Jediný trest, který by Klause mohl v případě uznání viny stihnout, je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.
ČTK - brm

Vloženo: 3. 3. 2013
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1856x, známka: 0.1